Karın İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Yeryüzünde öyle bir düzen vardır ki her doğa olayı birbirine neden sonuç ilişkisi içinde meydana gelmektedir. Yeryüzündeki su öncelikle buharlaşır ve bulutlara yükselir. Bulutlarda sıcaklığın aşırı düşmesiyle buharlaşan su katılaşır ve kar olarak yeryüzüne düşer. Yani bir iklim olayı olan karın , insanlar üzerindeki etkisi de göz ardı edilemez bir derecededir.

Genel olarak insanlar, karın olumsuz yönlerini görüp hissetmektedirler. Çünkü belirgin olarak ya da görünen etkileri genellikle olumsuzdur. Kar nedeniyle insanların hayatı ve hayat şartları son derece aksar ve zorlaşır. Örneğin; ulaşım zorlaşır hatta bazı köy ve ilçelere ulaşım tamamen kapanabilir. Bununla birlikte insanlar işlerine ve okullarına gidemeyebilir. Ayrıca tarım ve hayvancılık gibi faaliyetler aksar bu da insanların ekonomik faaliyetlerini yerine getiremediklerinden dolayı geçimlerini sağlayamamalarına neden olur.

Karın olumlu etkisi ise gökyüzünden düşen kar taneciklerinin toprağa düşmesi sonucunda toprak altında ve toprakta yaşayan canlılar beslenir ve bu da doğadaki besin zincirinin devam etmesini sağlar.

Karın İnsanlar Üzerindeki Etkileri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.