Karbonhidrat Protein Ve Yağlar Hakkında Bilgi

Vücudun ihtiyacı olan Karbonhidrat, protein ve yağlar hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Karbonhidratlar; İnsanların günlük başlıca besin kaynaklarından biridir.  Ekmek, makarna, pilav, süt, bal, meyve, tahıllarda, patates ve şekerde karbonhidrat vardır. Karbonhidratlar vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Meyve ve sebzelerde, kepekli ekmekte, yulafta bulunan lif kolay sindirimi sağlar.

Proteinler; Et, süt, yumurta, yoğurt, balık, peynir gibi hayvansal gıdalar protein bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda  tahıllar, baklagiller ve kuru yemişler bolca protein içerir. Proteinler, büyüme ve gelişmeyi sağlayan maddelerdir. Aynı zamanda insan vücudunda meydana gelen yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle proteinler yapıcı ve onarıcı besinler diye bilinmektedir. Bu besinlerden tüketildiğinde vücudumuzun mikroplara karşı direnci artar. İnsan zekasını geliştirir.  Bebeklerin büyüme ve gelişme döneminde proteinli gıdalarla beslenmesi şarttır. Aksi takdirde yeteri kadar büyüyemezler. İnsan vücudunda kemik ve kasların gelişimi proteine bağlıdır.

Yağlar; Bitkilerden ve hayvanlardan elde edilen bir besin türüdür. Vücudumuz, çok enerji harcamamız gereken işleri yapmamızı kolaylaştırır. Çok yağ ve karbonhidrat kilo sorunu meydana getirebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.