Karbon 14 Metodu Nedir

Tarihi araştıma yöntemlerinde bir çok metot araştırmalara ışık tutmaktadır. Bu yazımızda sizlere karbon 14 metodu vikipedi konusunda bilgi vereceğiz.

Çalışmalar esnasında yapılan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilen bir çok buluntunun yapısında karbon elementi bulunmaktadır. Böyle buluntular içinde bulunan radyoaktif izotopunun yoğunluğunun veya radyoaktivitesinin ölçülmesi ile tarihlenebilmektedir yani tarihi meydana çıkmaktadır.

1950 senesinde bulunan ve araştırmalarda kullanılmaya başlanan karbon 14 metodu (radyokarbon metodu) sayesinde 50 bin yıldan fazla yeryüzünde kalan bulguların tarihinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Günümüzde ise yapılan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilen tarihi eserlerin tarihleri bu yöntemle rahatlıkla saptanmaktadır. Örneğin; bu yöntem sayesinde ağaç parçaları, odun kömürü, kurumuş bitki örnekleri, tahıl taneleri, dokuma parçaları, deri, hayvan kabukları, kemik ve yemek atıkları gibi maddelerin tarihi saptanabilmektedir.

Tarihi çalışmalarda büyük bir önemi olan karbon 14 metoduna göre tarihi eserlerdeki karbon 14 yoğunluğunun değişmediği öngörülmektedir. Bu düşünceyi doğrulamak için ağaç kabuklarını tarihleyen bilim adamları, buldukları sonuçları ağaç halkalarını sayarak doğrulamışlardır. Bu da karbon 14 miktarının değişmediğinin kanıtıdır.

Karbon 14 Metodu Nedir Kısaca Tanımı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.