Karadeniz Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri Nelerdir

Karadeniz Bölgesi’nin yeryüzü şekillerinin neler olduğunu ve nasıl meydana geldiği hepimiz biliriz. Ancak dışarıdan gelen ve bu samimiyeti görmek isteyen kişiler mutlaka bu bölgenin doğası tadmalıdır. Karadeniz bölgesini kıyıya paralel uzanan sıradağlar meydana getirir.

Karadeniz Bölgesi yeryüzü şekillerini III jeolojik devirde doğu- batı kısmında Kuzey Anadolu Dağları ile bu dağlar arasındaki oluklar bulunur.

Üç dönemdir bahsi geçen bölge dağları;  Küre, Bolu-Ilgaz ve Köroğlu dağları şeklindedir. Ortada Canik Dağları ve Doğuda ise iki kuşak halindedir Bunlar; kuzeyde Giresun-Rize Dağları, güneyde ise Mescit, Kop ve Çimen dağlarıdır.

Karadeniz bölgesi kıyısında bulunan akarsularının ortalama boyu uzanan 2000 metredir.  Bölgede en yüksek yer Rize’de bulunan Kaçkar dağıdır. Dağların kıyıya paralel uzanması nedeniyle kıyılarında çok girintili – çıkıntılı değildir. Bölge kıyılarında ufak boylar yaşam sürer. Güçlü dalgalar, kıyıda falez oluşumuna neden olur Kıyılar boyuna kıyı tipi görülür. Kızılırmak ve Yeşilırmak, Zigana gibi geçitler ticareti canlandırmıştır. Kop  geçidi Trabzon’a oldukça katkı sağlamış bir projedir.Bölgede bulunan dağlarda eğimin fazla olması makineli tarımı güçlendirir. Bölgede hayvan ve insan gücüne dayalı ileri  bu devirde zordur. Bölgenin kuzeye bakan yamaçlarında, yamaç yağışları artmıştır Kıyı kesim ile iç kesim arasında önemli iklim farklılıkları ve buna bağlı olarak da tarımı yapılan ürün çeşidinde değişiklikler görülmektedir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.