Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ağaç Türleri Nelerdir

Ülkemizdeki coğrafi bölgelerden biri olan Karadezniz’de yetişen agaç türlerinin neler olduğunu öğrenmek isteyenler yazımızı mutlaka okumalılar.

Karadeniz bölgesi; pek çok değişik türde ve niteliklerde olan ağaç ve bitkilere ev sahipliği yapmaktadır. Karadeniz bölgesi ülkemizin en fazla yeşil alanı olan bölgelerinin başında gelir. Karadeniz bölgesinde bulunan ağaçlar iki ayrı kategoride toplanmaktadır. Bunlar; nemli ve ılıman iklimi seven bu tür kısımlarda yetişen geniş yapraklı ağaçlar ile soğuk ve nemli iklimi seven ve bu tür kısımlarda yetişen iğne yapraklı ağaçlardır.

Karadeniz bölgesinin bilinen diğer belirgin özelliği ise değişik pek çok ağaç türüne ev sahipliği yapabilecek çeşitlilikte alanları olmasıdır. Geniş yapraklı ormanlar daha çok yıldız dağlarından Gürcistan’a doğru olan topraklar üzerindedir. Bu ormanlarda yetişen ağaç türlerinin başında; kayın, kestane, gürgen, ıhlamur, akçaağaç, karaağaç, meşe, kızılağaç ve dişbudak gibi ağaçlar gelir.

Bir diğer tür olan iğne yapraklı ormanlar ise genellikle bölgede bulunan dağların yüksek kısımlarında bulunur. Bu ormanlarda yetişen ağaçlara örnek olarak ise; sarıçam, köknar, karaçam ve ladin gibi ağaçlar verilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.