Karadeniz Bölgesinde Evler Neden Ahşaptır Ağaçtan Yapılır?

Aşağıda Karadeniz Bölgesinde evler neden ahşaptır ağaçtan yapılır kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmektedir. Ayrıca ülkemizde dört mevsim yaşanmaktadır. Ülkemizde yedi farklı coğrafik bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerin coğrafik olarak farklılıkları bulunmaktadır. Ülkemizin kuzeyinde bulunan bölge ve Karadeniz sahiline sahip olan bölge Karadeniz Bölgesi’dir. Karadeniz Bölgesi, dört mevsim yağış almaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nin iklim özellikleri, toprak özellikleri ve yeryüzü şekillerinin özellikleri ile iklim özellikleri de mimari alanda etkisini göstermektedir. Dört mevsim yağışın yaşanması evlerin ahşaptan yapılmasına neden olmuştur. Evlerin ahşaptan yapılması yaz ve kış aylarında da yaşamayı kolaylaştırmıştır. Günümüzde mimari özellikler iklim ve mevsim özellikleri gereğince uygulanmaktadır. Geleneksel yapılarda bunlara daha çok dikkat edilmektedir.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Karadeniz Bölgesinde Evler Neden Ahşaptır Ağaçtan Yapılır? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Gaziantep birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.