Karaciğer Yağlanması Nedir Sebepleri

Sağlık köşemizde sizlere bugün Karaciğer Yağlanmasının sebepleri nelerdir, Karaciğer Yağlanması nedir konularında bilgi vereceğiz.

Karaciğer yağlanması, genellikle kronik besin yetersizliği nedeniyle karaciğer hücre­lerinde anormal ölçülerde yağ birikmesi. Eksikliğinde karaciğer yağlanması ortaya çıkan en önemli maddeler kolin ve metiyonindir. Kolin, karaciğerdeki yağ metaboliz­masında önemli rolü olan bir vitamin, metiyonin ise vücutta kolin yapımında kul­lanılan bir aminoasittir. Karaciğer yağlan ması görülen bireylerin aldıkları besinlerde­ki kolin ve metiyonin yetersizdir ya da bu maddeler vücut tarafından özümsenemez. Bir tür protein eksikliği olan kvaşiyorkorda ve alkolizmde de karaciğer yağlanması gö­rülür. Alkolizmde yanlış beslenmenin yanı sıra, alkolün karaciğerde yağ yapımını uya­rıcı etkisinin de olduğu düşünülmektedir.

Bundan başka, enfeksiyonlar, zehirli kim­yasal maddeler ve karaciğere giden oksijen miktarının yetersiz olması gibi karaciğer işlevlerini bozan başka etkenler de karaci­ğer yağlanmasına neden olabilir. Tedavi doğrudan bozukluğun altında yatan nedene yönelik olmalıdır.Karaciğer Yağlanması nedenleri hakkında bilgi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.