Kara Fatma’nın Hayatı

Sizlere Kara Fatma’nın Hayatı Kısaca Aktaracağız.

Kara Fatma olarak bilinen halk kahramanı Fatma Seher Erden 1888 senesinde Erzurum’da doğmuştur. Onu kahramanlaştıran özelliği eşi ve ailesinden 10 kadınla birlikte hareket ederek savaşlara katılmasıdır.

Subay olan kocası Sarıkamış’ta şehit olunca Erzurum’a dönen Kara Fatma Sivas kongrelerine katılmıştır. Buradaki amacı Mustafa Kemal Atatürk ile görüşmektir. Bunu başaran Kara Fatma bu sayede Milis Müfreze Komutanı olmuştur ve Batı Cephesi’ne gönderilmiştir. Silah ve adam kaçırma işlerini İstanbul’da yürütmüştür. Cephede savaşlara da katılmıştır. Bir örneği İzmir’in Yunan işgalinden kurtulmasındaki cephelere katılmış olmasıdır.

Sakarya Meydan, Dumlupınar Meydan, Birinci İnönü ve İkinci İnönü savaşlarında da emrinde bulunan 300 milis ile cephelerde çarpışmıştır. Askerlikten emekli olduğunda Üstteğmen rütbesindedir. Gazete ve dergiler onun kahraman askerliğinden bahsetmektedir. Emekli maaşını kızılaya bağışlamıştır. İstanbul2da 1955 senesinde hayata gözlerini yummuştur. Kurtuluş Savaşı’nın önemli kadınlarından biri olarak akıllarda ve gönüllerde kalmıştır.

fatma seher erden

Kara Fatma Kimdir, Fatma Seher Erden Hayatı Hakkında Bilgi Aktardık.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.