Kaplıca Nedir Türkiye’deki Kaplıcalar Nelerdir

Kaplıca: Sıcak su kaynaklarına verilen addır. Kaplıcalar çoğunlukla yer kırıklarında oluşur. Kaplıcalar yoğun mineral dolu sulardan oluşmuştur. Bu özelliği ile romatizma, deri ve iç hastalıklarına iyi geldiği bilinir.

Türkiye’de bulunan kaplıcalar bölgelere göre şunlardır;

1- Güney Marmara Kaplıcaları: Bursa, Balıkesir, Gönen civarında pek çok kaplıca bulunur. Ayrıca Sakarya ilimizde Kuzuluk, Ilıca köy, Kil Hamamı kaplıcaları bulunmaktadır. Özellikle Gönen şehrinde ısınma kaynağı kaplıca sularıdır. Ayrıca, Yalova, Oylat, Burhaniye, Susurluk, Balya, Havran gibi yerlerde de kaplıcalar bulunur.

2- Batı ve Güney Batı Anadolu Kaplıcaları; Denizli, Manisa,Aydın ve Muğla illerinde pek çok kaplıca vardır. Denizli’de Karahayıt ve Pamukkale kaplıcaları, Yenice ve Sarayköy kaplıcaları bulunur. İzmir’de; Bolçova ve Şifne, Bergama’da Güzellik kaplıcaları vardır.

3- İç Batı Anadolu ve Maden Suları; Afyon’da Gazlıgöl, Gerek, Kaya, Heybeli, Ömerli, Soğuş, Sandıklı; Kütahya’da Yoncalı, Ilıca, Murat Dağı, Emet, Dereli, Gediz, Aksaz, Hamam Boğazı ve Simav’da Eynal kaplıcası; Bilecik; Çatlı ve Selçuk kaplıcaları; Eskişehir, Bolu ve Düzce’de de kaplıcalar bulunur.

4- İç Anadolu: Ankara’da, Aksaray’da, Kayseri’de, Niğde’de, Kırşehir’de, Yozgat’ta, Tokat’ta, Çorum’da, Amasya’da, Samsun’da kaplıcalar bulunur.

5- Güney Anadolu Kaplıcaları Hatay-Reyhanlı’da, Malatya’da, Maraş-Elbistan’da kaplıcalar vardır.

6. Erzurum, Ağrı ve Trabzon’da da insan sağlıpına yararlı kaplıcalar bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.