Kapalı Dolaşım Sistemi Hangi Canlılarda Görülür

Kapalı Dolaşım Sistemi Hangi Canlılarda Görülür

Mürekkep balığı ve halkalı solucanlar gibi bazı omurgasız canlılarda ve omurgalıların tamamında kapalı dolaşım sistemi mevcuttur. Kapalı dolaşımda kan, damar sistemi içerisinde dolaşır. Dokular ile kan arasındaki madde alış verişi atardamarlar ve toplardamarlar arasında bulunan kılcal damarlar aracılığıyla gerçekleşir. Kapalı dolaşımda kan akış hızı açık dolaşıma göre daha hızlıdır.

Halkalı solucanlarda bir tanesi sırtta, iki tanesi karında olan üç ana damar bulunur. Bu damarlar, çeşitli organlara kanı taşıyan kılcal damarlara bölünür. Sırt damarı, kanı peristaltizm hareketine göre öne doğru pompalayan ana kalp olarak görev yapar. Solucanın baş kısmına yakın yerde bulunan beş çift damar ise sırt ve karın damarlarının bağlantısını oluşturur. Bu damarlar, kanı karın bölgesine gönderen yardımcı kalpler olarak görev alırlar. Bu damarların kasılması sırasında kan, karın damarlarına geçer. Buradan kılcal damarlara bağırsak, deri ve diğer organlara taşınır. Bu sırada kan ve doku sıvısı arasında, doku sıvısı ile hücreler arasında madde geçişi olur. Madde geçişinden sonra da kan, toplardamarlar aracılığıyla kalbe geri gelir.Solucanda olduğu gibi bazı canlılarda deri solunumu bulunur. Bu solunum sisteminde, gaz alış verişi deri altındaki kılcallar aracılığıyla ve vücut yüzeyini kaplı tutan nemli deri vasıtasıyla sağlanır.

Omurgalı hayvanlardan balıklarda kalp, kulakçık ve karıncık olmak üzere iki odacık vardır. Vücutta oksijence fakirleşen kan, toplardamarla kalbin kulakçık kısmına gelir. Buradan karıncığa ulaşan kan, oksijence zenginleştirilmek amacıyla atardamarla solungaçlara gider. Kan, solungaçlardan kalbe geri dönmeksizin bütün vücuda dağılır. Bu nedenle kalpte her zaman oksijenden fakir kan vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.