Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir

Kansızlığa iyi gelen besinler nelerdir hakkında bilgi kısaca

Kansızlığın hangi nedenden dolayı ortaya çıktığı ve kansızlık probleminin ortadan kaldırılması için tüketilmesi gereken besinlerin neler olduğu kişiden kişiye, bünyeden bünyeye değişebilir. Ancak genel olarak bakıldığında B12, demir ve folik asit içeren besinlerin kansızlığa iyi geldiği söylenebilir. Kansızlığa genel olarak iyi gelen diğer besinler ise şu şekildedir:

Kuzu Ciğeri: Kuzu ciğeri 100 gram kadar tüketildiğinde vücudun demir ihtiyacının yarısını karşılar. Kolesterol içeriği nedeniyle dikkatli tüketilmesi gereken kuzu ciğerinde K, A ve B6 vitamini, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleri yüksek miktarda bulunmaktadır.

Beyaz Peynir: B12 vitamini açısından oldukça zengin olan beyaz peynir, günlük demir ihtiyacının yaklaşık yüzde 4’ünü karşılar.

Yumurta: Bir adet orta boy yumurta, günlük demir ihtiyacının yüzde 5’ini, günlük B12 vitamini ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılar.

Brokoli: Günlük demir ihtiyacının karşılanması için 100 gram brokoli tüketilmelidir. Brokoli mineral bakımından da zengindir. İçeriğinde fosfor, kalsiyum, magnezyum, A, C ve K vitaminleri bulunmaktadır.

Tavuk: Tavuk eti kırmızı ete oranla daha az kolesterol içermektedir. günlük demir ihtiyacının yüzde 6’sını 100 gram tavuk karşılayabilmektedir. Tavuk etinin B12 ve B6 içeriği de yüksektir.

Ispanak: Demir eksikliği olan kişiler için oldukça önemli bir bitki olan ıspanak, çiğ olarak 100 gram tüketildiğinde günlük demir ihtiyacının yüzde 15’ini karşılar.

Portakal: Günde 1 orta boy portakal, günlük demir ihtiyacının yüzde 1’ini karşılamaktadır ve C vitamini açısından da oldukça zengindir.

Muz: Muzun demir ihtiyacını karşılama kapasitesi portakalda olduğu gibidir ve günlük demir ihtiyacının yüzde 1 ya da 2’sini karşılar. Muz ayrıca C vitamini ve B16 açısından da zengin bir meyvedir.

Uskumru Balığı: Uskumru balığı B12 vitamini içermesi nedeniyle kansızlığa iyi gelen besinler arasındadır. Uskumru dışında ton balığı ve somonda da B12 içeriği yüksektir.

Bu besinlerin dışında maydanoz, karabiber, enginar, nohut, fasulye, domates, kuru üzüm ve kuru erik gibi besinler de kansızlığın ve kansızlıkla ilgili problemlerin giderilmesinde yarar sağlar.

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.