Kanserojen Nedir

Kanserojen madde ne demek, Kanserojen nedir

Kanserojen, bazı kimyasal maddeler ile ışınım ve virüs gibi, kansere neden olabi­leceği düşünülen etkenlerin ortak adı. Bu etkenlerin biri ya da birkaçıyla karşı karşıya kalınması, tam olarak anlaşılmayan koşullar altında kanserleşmeyi başlatabilir.

Kimyasal sanayi artıkları, fabrikalar, yer­leşim birimleri ve otomobillerin yol açtığı çevre kirliliği ve sigara dumanı, coğrafi konum ve iklim koşullarına bağlı olarak değişen derecelerde kanserojen etki içerir. Güneşin morötesi ışınları, X ışınlan ile yaşadığımız çevrede bulunan ve sanayide kullanılan radyoaktif maddelerin iyonlaştırıcı ışınımı fiziksel kanserojenlerdendir. Ba­zı virüslerin (onkojenik virüs) hayvanda ve insanda kansere neden olduğu düşünülmek­tedir. Ayrıca vücutta bir bölgenin art arda zedelenmesi ya da örselenmesi de kanser oluşmasını kolaylaştırabilir.

Bazı kanser türlerinin, bir eğilimin kuşak­lar boyunca aktarılmasıyla ortaya çıktığı, bu nedenle kalıtsal olduğu söylenebilir. Aktarılan bu eğilim, kanserojen etkilerin vücutta odaklanması sonucunda kanserleşmeye yol açar. Kanserojenlerin tanınması ve kanser­leşme sürecini başlatmadan ortadan kaldırılması ile bu hastalığın görülme sıklığı azaltılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.