Kanser Ekonomiye de Darbe Vuruyor

Kanser ekonomiye de darbe indiriyor

Kanser Türkiye’nin ekonomisinde oldukça büyük bir paya sahip. yılda 3 milyar dolar gibi bir miktar kanser hastalarının tedavisinde kullanılıyor. İnsanlar ise sadece sigaraya toplamda 15 milyar dolar ödeyip kansere yakalanıyorlar.

Ankara Üniversitesi’nin kanser ve kanser için harcanan para ile ilgili yaptığı araştırmalara göre dünyada 14 milyon kişiye kanser taşhisi konuluyor. Dünya Kanser Raporu’ndan elde edilen bilgiler ise 2025 yılına kadar kanser teşhisi sayısının 19 milyona, 2030’a kadar 22 milyona, 2035’e kadar 24 milyona çıkması bekleniyor.

Kanser sanıldığı gibi kaçınılmaz bir hastalık değil. İnsanlar yaşam tarzlarıyla da kanseri davet edebiliyorlar. Kanser teşhisi konulan insanların en az yarısında yine yaşam tarzı değişiklikleri ile kanser engellenebilir. Kanser hastalığının kişide oluşturduğu yükün yanın ekonomilere de büyük etkileri var. 2010 yılında tüm dünyada toplam 1.16 trilyon dolar kanser tedavilerine harcanmışken 2014 yılında 1,3 trilyon dolara ulaşan bu rakam, kanserin dünya ve ülkeler arasında ekonomiyi ne kadar etkilediğinin göstergesi.

Türkiye’de birçok kanser türü görülebiliyor. Akciğer, prostat, meme, mide, kolon kanseri ülkemizde en sık görülen kanser türlerinden. Bu kanser türlerine yakalanma ve ölümlerin yüzde 40’ının toplumu bilinçlendirme çalışmalarıyla engellenebileceği de araştırmalarla ortaya kondu. Türkiye’de yıl yıl yapılan çalışmalardan oluşturulan varsayımlara göre 2015 yılında 192 bin, 2020 yılında 238 bin,  2030 yılında 359 bin kanser teşhisi konulması bekleniyor.

Bu verilere göre 2015 yılında 537 bin, 2020 yılında 734 bin, 2030 yılında 1,3 milyon kişinin kanserle yaşayacağı ülkemiz için beklenen veriler arasında.

HARCAMALAR 2030’DA 9,3 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

Kanserin yaygınlaşması ve kanser hastalarının ömürlerinin uzatılabilmesi nedeniyle kanser için yapılan harcamalarda oldukça büyük boyutlara ulaşıyor.Sadece Türkiye için bu harcamalar 2013 yılında 3 milyar dolar oldu. Giderek artması öngörüldüğü için bu rakamın 2020 yılında 5,1 milyar dolar, 2030 yılında 9,3 milyar dolar olması bekleniyor. Bu rakamlarla ülkemiz Avrupa Birliği ülkeleri arasında tutulan istatistiklere göre kanser için en fazla harcama yapan 10 ülke arasında.

Dünya Sağlık Örgütü de 2007 yılındaki tüm ölümlerin yüzde 13’ünün kanser nedenli olduğunu, bu oranın 2015’te yüzde 15’e ulaşması gerektiğini belirtti. Avrupa’da tüm sağlık harcamalarının yaklaşık yüzde 6,4’ü, Türkiye’de yaklaşık yüzde 6,7’si kanser tedavisi ile ilgili.

Kanser türlerinin hepsi ölümcül değil. Bunun yanında bazı kanser türleri de oldukça tehlikeli ve yaşamı tehdit eden cinsten. Akciğer, mide, kolon, karaciğer ve meme kanseri yaşamı en çok tehdit eden ve en çok ölüme neden olan kanser türleri. Bu kanser türleri kaynaklı ölümlerde yaşanan artış, gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanıyor.

Durum böyleyken ölümlerin büyük bir kısmı kanserden kaynaklanıyor. Avrupa Birliği’nde yer alan ülkelerde tutulan verilere göre kadınların yüzde 23’ü, erkeklerin yüzde 29’u kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. Nüfus da bu hızla değişmeye devam ederse 65 yaşın üstünde olan kişi sayısının yüzde 22, 80 yaşın üstündeki kişi sayısının yüzde 50 artması bekleniyor. Yaşlı nüfusta yaşanan artışın kanser kaynaklı ölümleri de artırması bekleniyor. bu ölümlerin 1 milyon 405 bine ulaşması bekleniyor.

Kansere yapılan ekonomik harcamaların hesaplanmasında birincil, ikincil korunma işlemleri, tedavi masrafları, hastalarda yaşanan kayıplar, iş ve güç kaybı, ailelere yansıyan etkiler hesaplanıyor.

Avrupa Birliği sınırları içinde yaşayan bir kişinin yaptığı toplam sağlık harcamalarının yüzde 13’ü kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara yapılıyor. Bu yüzde 7,3 milyar avroya tekabül ediyor. Kemoterapide kullanılan ilaçlar tüm ilaçların yüzde 4,2’lik maliyetini oluşturuyor. Doğrudan kanser tedavisi ve harcamaları göz önünde bulundurulduğunda ise ilaç maliyeti yüzde 12’ye çıkıyor. Norveç, İngiltere, Danimarka, Kanada, İsviçre gibi ülkelerde bu oran yüzde 5 ile 9 arasına düşüyor. İsveç, Almanya, Avusturya, Belçika,Finlandiya’da yüzde 9-14’e , Japonya, ABD, İspanya ve Fransa’da yüzde 14-20’ye, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya’da yüzde 20’nin üzerine çıkıyor.

SİGARA HEM KANSER HEM KOAH NEDENİ

Araştırmalar sonucunda toplam kanser harcamaları 2010-2020 yılları arasında 41,6 milyar dolara, 2010-2030 yılları arasında 113,4 milyar dolara yükselecek.

Kanserle ilgili dolaylı yoldan yapılan harcamalar da hesaplandığında kanser harcamaları çok yüksek miktarlara ulaşıyor. İnsanlar sağlıklı ve iş gücü oluşturabilir durumdayken hastalıkla birlikte olrtaya çıkan kayıpların ekonomiye etkisi, kanser tedavisinin ekonomiye etkisinden fazla. Kanserin dolaylı bedeli doğrudan bedelinin oldukça üzerinde.

Ülkemizde sigaraya 15 milyar dolar para harcanıyor. Sigara kansere neden olan en önemli etkenlerden ve kanser tedavisinin ülkemizdeki payı olan 3 milyar dolardan fazla sigaraya para harcanıyor. Sigara tüketiminde Türkiye ilk 10 ülke arasında ve her yıl 15 milyar dolarlık sigara harcaması yapılıyor. Bu da sigara kaynaklı akciğer kanseri ve KOAH’da artış yaşanmasına neden oluyor. Toplumda yüksek gelirli kesimin altında kalan insanlar alkol ve sigaraya, eğitim ve sağlığa harcadığı paradan daha fazla para harcıyor. Sigara sadece kansere değil, birçok hastalığa neden oluyor. Bu da tüm sağlık harcamalarının artmasına neden oluyor. Yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık bütçe sigaranın yol açtığı hastalıklara ayrılıyor. Sigara konusunda programların yapılması ve çalışmalar yürütülmesi gerekiyor. Sigara içen kişilerde yaşamın geliştirilmesi, sağlıklı devam ettirilmesi kapsamında yapılan tarama ve testlerde kanserin kaybettirdiği parada azalma yaşanıyor. yaklaşık 10 yılda yüzde 30’a yakın azalma görülebiliyor. Sigara ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarının maliyeti ise sağlık harcamalarının yanında devede kulak kalıyor.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.