Kan Bağışının Önemi

Kan Bağışının Önemi Hakkında Bilgi, Kan Bağışının Önemi Kısaca

Türkiye’de her sene 2 milyona yakın kan ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyacın büyük bir bölümü hasta yakınlarından acil durumlarda sağlanmaktadır. Ancak bağış yapılırsa acil durumda aranmasına gerek kalmaz.

Kan vücut dışında üretilemeyen bir doku olup tek kaynağı şu an için sağlıklı bağışçılardır. 50 kg üzerinde, 18-65 yaş aralığında bulunan, bulaşıcı hastalığı veya riski bulunmayan her insan kan bağışında bulunabilir. Bir insan yılda en fazla üç kez kan bağışlayabilir. Tüm sağlıklı kişilerin yılda 2 kez bağış yapması ülke ihtiyacını tümüyle karşılayabilmektedir. Buna rağmen düzenli bir biçimde kan bağışlayan insan sayısı epeyce azdır.

Kan bağışlamak istiyorsanız ve buna uygun görülürseniz steril ortamda 450 ml kan, 30 dakika içinde sizden alınabilmektedir. Bir kan alındıktan 35-42 gün içinde kullanılmalıdır. Kanınızda sarılık B, C, AIDS ve frengi testleri negatif çıkarsa bağışlayabilirsiniz.

Herkes kan grubunu bilmelidir. Bu çok önemlidir ve bunun için insanlara kan grubu kartları çıkartılır.

Kan Bağışı

Kan Bağışının Önemi İle İlgili Yazınızı Sizler de Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

11 yorum

  1. Benim için çok iyi yani son geceye bıraktım bu ödevi çok yazı yazıcam diye burada içim cızlıyordu zaten saatte çok geç ben hemen yazmaya koyulayım çok teşekkürler böyle konları kısaca aktarmanız herkes için çok iyi ve faydalı bence nasıl faydalı diye soruyorsanız kıda yazı yazmak biz öğrenciler için öğrenci gözünden çooook faydalı iyiki varsınız

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.