Kamuda Serbest Kıyafet Ne Zaman Başlayacak

Bir öğretmenin başörtüsü sorunuyla başlayan kamuda serbest kıyafet tartışmasın Bülent Arınç noktayı koydu. Arınç’ın sözlerine göre yakın zamanda kamuda serbest kıyafet uygulamasını başlatacaklarını aktardı.  Peki Memurlara Serbest Kıyafet Uygulaması Ne Zaman Başlayacak … işte detaylar :

Başbakan Yardımcısı Arınç başörtüsü sorunu hakkında konuştu.

Zemanta Related Posts Thumbnail

Milletvekili olduğu Bursa Ak Parti İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başörtüsü sorunun çözümüne dair şöyle açıklama yaptı;

– Türk Anayasa ve kanunlarının hiç bir maddesinde başörtüsü yasağına dair bir ibare yoktur.

– Yalnızca yönetmelikte ‘Kadınlar kamuda başı açık çalışır’ şeklinde bir ifade yer veriliyor. Fakat hiç bir yönetmelik kanuna aykırı çıkarılamaz.

– Kanunda olan fakat uygulanmayan bazı maddeler de var. Örneğin; şapka kanunu. Kanuna göre kamuda şapka takmadan çalışmamamız gerekir.

– Türkiye’de çok tartışılan 2 konu mevcut. Bunların birincisi; Kamuda bayanlar başörtülü şekilde çalışabilir mi? İkincisi ise TBMM’de başörtüsü takan bir bayan milletvekili olabilir mi? Bu iki önemli konu için yeni bir kanun çıkarmaya gerek yok. Çünkü 411 milletvekilinin oyuyla kabul edilmiş bir düzenleme var ve bunu hayata geçirmek gerekiyor.

– Kamudaki başörtüsü sorununu en yakın zamanda çözeceğiz. Bunun için diğer partilerden de destek bekliyoruz.

26 Eylül 2013

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.