Kamu Binaları Nelerdir

Kamu binaları nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kamu binaları, kamunun yanı halkın hizmet alabilmesi, çeşitli ihtiyaçlarını giderebilmesi ve herhangi bir konuda işlemlerini yaptırabilmesi için açılan binalardır. Bu kamu binalarının hepsi olmasa da büyük bir kısmı devlet eli ile işletilmektedir.

Kamu binaları; halkın her ihtiyacı düşünülerek açılmış binalardır ve her ihtiyaç, her işlem için ayrı binalar kurulmuştur. Yani kamu binaları için kısacası hizmet amaçlı açılan binalardır diyebiliriz.

Halk hizmeti için açılan kamu binaları;

İbadethaneler; halkın ibadet etmesi için yapılan alanlardır.

Hastaneler; genellikle devlet eliyle açılan hastanelerin yanı sıra özel hastaneler de bulunmaktadır. Halkın hastalandıklarında tedavi olmaları için açılan binalardır.

Sosyal Hizmet Binaları; Bu binalarda devlet, zor durumda kalan kadınlara, çocuklara, yaşlılara korunma alanları oluşturmaktadır. Anne ve babası olmayan çocuklar burada “çocuk esirgeme kurumu” adlı binalarda, zor durumda olan kadınlar “mor çatı” adlı binalarda, bakıma muhtaç yaşlı vatandaşlar ise “huzur evi” adı verilen binalarda barındırılır ve böylece halkın huzuru sağlanır.

Sinema, tiyatro, sergiler, müzeler, kütüphaneler; Bu tarz binalar da halkın kültürel anlamda ileri seviyeye ulaşabilmesi ve kendisini geliştirebilmesi için kurulan binalardır.

Kamu Binaları Nelerdir Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.