Kamose Kimdir

Kamose (ü. İÖ 17-16. yy), Mısır’da, 17. sülalenin (İÖ y. 1650-1570) son firavunudur. İÖ 17. yüzyılda Mısır’ın bir bölümünü ele geçiren Sami kökenli Hyksoslara karşı bir sefer düzenlemiştir.

Babası Sekenenre’nin ölümünden sonra başa geçerek Mısır’ın güney bölgesinin hü­kümdarı oldu. Hükümdarlığının üçüncü yılında, Orta Mısır’daki Asyut yakınlarında yer alan Kusae, Hyksos-Mısır sınırını oluş­turuyor, Nil’in Birinci Çağlayanının güne­yindeki Nübye’de ise başka bir krallık bulunuyordu.

Hyksoslarla iyi ilişkileri olmasına karşın Mısır’ın tek bir parçasıyla yetinmek isteme­yen Kamose, Hyksoslara karşı bir sefer düzenlemeye karar verdi. Donanma deste­ğinde, Nübye’deki çöl kabilelerinden oluş­turduğu birliklerle Hyksosların güney sını­rındaki kalesine beklenmedik bir saldırıda bulunduktan sonra kuzeye doğru ilerlemeyi sürdürdü. Hyksosların silah yüklü gemileri­ni ele geçirdiği, Nil Deltasının doğusundaki başkent Avaris’e kadar ilerlediği ve Hyksos firavunu I. Apopis’i zor duruma düşürdüğü de söylenir. Bunun üzerine Apopis, Mısır’ın güneyindeki Kuşi hükümdarına, Teblilere arkadan saldırması için haber gönderdi.

Ama haberci yakalandı ve Bahriya Vahasını ele geçirmek üzere bir müfreze gönderen Kamose, düşmanlarının planını boşa çıkar­dı. Seferlerin sonunda zaferle Teb’e dönen Kamose, yokluğundan yararlanılarak başla­tılmış olan ayaklanmayı da bastırdı.

Kamose’nin adı, kendisinden sonra tahta çıkan kardeşi Ahmose ile birlikte, Nil’in ikinci Çağlayanında yer alan Nübye’yle ilgili kayıtlarda da geçmektedir. Bu nedenle Kamose’nin Kuşilerin topraklarına girmiş olduğu sanılmaktadır. Tarihçilerin çoğu, hükümdarlığı ile ilgili çok az bilgi bulunan Kamose’nin yönetiminin ancak beş yıl ka­dar sürdüğü konusunda birleşmektedirler. Kamose kimdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.