Kalkınmada Sanayinin Önemi

Bir ülkenin ekonomisi o ülkenin ayakta kalabilmesi, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi ve kendisini geliştirerek diğer ülkelere bağımlı olmaması için son derece önemli bir faktördür. Çünkü ekonomisi iyi seviyede olmayan bir ülke çok fazla varlığını bağımsız olarak devam ettiremez ve illa ki diğer ülkelere bir şekilde bağımlı olmaya başlar böyle ülkelerin dolayısıyla ekonomileri de diğer ülkelere bağımlı olur.

Bir ülkenin ekonomisinin iyi seviyede olmasının en önemli alanı sanayidir. Günümüzde teknoloji ve teknoloji ile birlikte insanlardaki bilgi birikimi oldukça gelişmiştir ve böylece sanayi alanı da gelişme göstermeye başlamıştır. Ancak bazı ülkeler kaynakları ve sanayileri doğrultusunda ilerlerken bazıları ekonomilerini kalkındıramayabilirler. Bunun nedeni ise ham madde eksikliği ya da sanayi kuruluşlarının yeterli olmamasıdır.

Sanayi denilince akla ithalat ve ihracat gelmektedir ki sanayi  için ithalat ve ihracat oldukça önemlidir. Çünkü ithalat ile ülkeler ihtiyaç duydukları ham maddelerini ya da sanayi ürünlerini diğer ülkelerden alırlar. İhracat ile ise üretim fazlası ürünlerini dış ülkelere satarak ekonomiye katkı sağlarlar.

Sanayisini geliştirmiş olan ülkeler aynı zamanda üretmeden tüketme tehlikesini de geçmiş olmaktadırlar. Bu nedenle de sanayileşme her ülke için son derece önemli bir konuma sahip olmaktadır. Günümüzde gelişmiş ülkelere baktığımızda gelişmişlik düzeylerinin altında sanayi faktörünü görmekteyiz. Bu nedenle de ülkelerin gelişmesinde sanayi olmazsa olmaz bir etkendir.

Kalkınmada Sanayinin Önemi Konusundaki Yorum ve Fikirlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.