Kalın Bağırsak Yapısı ve Görevleri

Kalın bağırsak yapısı nasıldır, kalın bağırsak görevleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kalın bağırsak yapısı: Kalın bağırsak, sindirim sisteminde ince bağırsak ile anus arasında yer almaktadır. Kalın bağırsağın uzunluğu 1,5 metredir yani sindirim sisteminin beşte birini kaplamaktadır. Başladığı yerde çağı geniş olan kalın bağırsak gittikçe incelir.

Kalın bağırsak; çapının genişliği, konumunun sabit olması, keseli görünümü ve dışında yer alan yağ parçacıkları itibari ile ince bağırsaktan farklıdır. Uzunlamasına kas liflerinin olması sayesinde kalın bağırsak tabaka gibi olmak yerine uzunlamasına bir bant şeklini almıştır.

Kalın bağırsak, ince bağırsağın etrafında dolanır ve bir kemer niteliğindedir. Kalın bağırsak; çekum, kolon, rektum ve anal kısımlarından meydana gelmektedir.

Kalın bağırsak görevleri; Besinlerin içindeki su kalın bağırsak sayesinde emilir ve atık maddeler 6 saat süren bir süre içinde sindirim sisteminin son kısmı olan anüse yollanır.

Kalın bağırsak çekum, kolon, rektum ve anal kanal olarak bölümlere ayrılır. Ayrıca kalın bağırsak; dışkının meydana gelmesinde, çeşitli mayalanma işlemlerinde ve çürüme olaylarında etkilidir.

Bazı vücuda faydası olmayan maddeler; çıkan kalın bağırsak, enine kalın bağırsak ve inen kalın bağırsak sayesinde vücuda girer ve bu faydası olmayan yani zararlı maddeler anüs sayesinde vücudun dışına bırakılır.

Kalın Bağırsak Yapısı ve Görevleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.