Kalem Kılıçtan Keskindir Kompozisyon

Tarihe baktığımızda sayısız bir çok milletin savaşarak birbirlerine hakimiyet sağlamaya çalıştıkları aşikar olarak görülmektedir. Bu aşamada kullanılan silahlar insanların hayatlarına ciddi zararlar vermiştir. Milletler sırf güçlü birer devlet olup diğer devletlere egemen olmak amacıyla kılıçlar kuşanarak diğer milletlerin vatandaşlarına kendilerini göstermişlerdir ve yeri geldiğinde onlara zarar vermişlerdir. Bu nedenle de tarih boyunca neredeyse her millet silahların devletleri sonsuz bir yükselişe taşıyacağına inanmışlardır.

Günümüze baktığımızda aslında hayatın ya da devletlerin kaderini belirleyen en önemli faktör kalemdir. Çünkü bilgi ve düşünce silahtan daha keskin bir unsurdur. Bu nedenle de günümüzde hiç bir silaha sahip olmayan devlet bile eğer bilgisini, bilimini geliştirmiş ise ve düşüncelerini olumlu yönde geliştirip bilgiye önem verdiyse o devlet silahlanan bir devletten daha yükseğe tırmanmaktadır. Çünkü geçmişteki insanlar üretim ve icatlar yapmaya başladıkça bilginin silahtan daha güçlü olduğunu görmüşlerdir.

Günümüzde devletlerin amaçlarını silahlarla değil bilgileriyle ya da bilgi birikimleriyle gerçekleştirmeye çalışmaları onları daha fazla geliştirip yükseltecektir ve istedikleri yönde belki de daha güzel gelişmeler yaşanacaktır çünkü bilgi, kaba kuvvetten daha etkilidir.

Kısacası; cahil insanların kaleminin gücüne asla inanılmaz çünkü o cehaletle her kötülüğü yapabilir ancak eğitimli kişilerin bilgisini yazan kalem o kişiyi ve dolayısıyla o milleti daha da yükseklere çıkarabilir.

Kalem Kılıçtan Keskindir Ne Demek Sorusuna Verdiğimiz Cevap İçin Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.