Kalbin Yapısı Nasıldır

İnsanlarda bulunan kalp neredeyse insanın yumruğu kadar büyüklüktedir. Vücuttaki kan kalp sayesinde damarlar içinde dolaşım sağlar.

İnsan kalbi kaslı bir yapıya sahiptir. Kalpte bulunan kaslar kasılır gevşer ve böylece vücudumuza kan pompalar. Bu açıdan bakılırsa kalp vücudun en önemli organıdır.

İki ciğer arasında göğüs kafesi içinde bulunan kalp yapısında kapakçık, kaslar, koruyucu zar ve sinir gibi unsurlar yer almaktadır. Ayrıca kalpte kulakçık ve karıncık adı verilen bölümler bulunur; kalbimizde iki karıncık ve iki kulakçık olmak üzere dört odacık yer almaktadır. Üst kısımda bulunan kalp odacıklarına kulakçık adı verilirken alt kısımda bulunan kalp odacıklarına karıncık adı verilir.

Kulakçıklar toplardamara bağlı olur ve emici bir yapı şeklinde çalışır. Akciğer ve diğer organlar kalpten kan alarak karıncıklara iletir. Atardamara bağlı olan karıncıklar ise adeta bir pompa gibi çalışır; kalpten aldıkları kanı akciğerlere ve diğer organlara taşır. Kalbimizin sol tarafında temiz kan bulunurken sağ tarafında ise kirli kan bulunmaktadır.

Oksijen oranı bol olan kan temiz kan olarak nitelendirilir. Kirli kanda ise büyük oranda karbondioksit vardır.

Kalbin Anatomisi Konusundaki Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.