Kalbin Görevleri Nelerdir

Kalbin görevinin neler olduğunu merak edenler yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kalp, göğüs kafesinde bulunan yapısı kastan oluşan bir organdır. Tüm vücudumuza kanın oksijen ve besin maddelerini iletilmesine yardımcı olur. Kalp iki dolaşım sistemine kan pompalamaya yarar. Kan, organlara ve dokulara iletilince toplardamarların katkısıyla kalbe geri iletilir. Kalp bu işlemden sonra kanı akciğerlere pompalayarak orada temizlenmesini ve oksijen ile geri dönmesini sağlar. Kanın akciğere pompalanarak oksijen ile geri dönme olayına küçük dolaşım, vücuda pompalanmasına büyük dolaşım denir. Kalp yapısı kaslardan meydana gelir. Çünkü sıkışıp kasılarak kanı ileriye doğru taşır. Kalpte en kalın kas, pompalamada en büyük rol oynayan sol karıncık duvarıdır.

Kalbin Görevi

Organlardan gelen ve oksijeni az olan kirli kanı toplardamarlar ile sağ kulakçığa iletir buradan sağ karıncığa geçer. Sağ karıncık kirli kanı akciğerlere pompalar. Akciğerlere gelen kan karbondioksitten arınıp, temizlenip, oksijenle zenginleştirilir. Daha sonra temiz kan akciğer toplardamarları ile sol kulakçığa oradan da sol karıncığa iletilir. Sol karıncığa gelen temiz kan aort kapağından geçerek aort aracılığı ile tüm organlara pompalanır.

3 yorum

  1. MEB SİTESİ OLDUĞUNU HAYRETLE GÖRDÜM. EĞİTİRKEN YANLIŞ BİLGİ VERİYORSUNUZ. AKCİĞERLERE GELEN KİRLİ KAN BURADA OKSİJENDEN ARINMAZ TAM TERSİNE KARBONDİOKSİTTEN ARINIP OKSİJENCE ZENGİNLEŞTİRİLEREK VÜCUDA POMPALANIR.
    LÜTFEN DERHAL DÜZELTİNİZ.
    RAD.DR.SUAT AKÇAYÖZ

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.