Kadir Has Üniversitesi Sempozyum

… “Görürsünüz adam olmayacak bu çocuk” derdi. Konuşmazdım. Sevinirdim. Babam adamsa ben olmayacaktım…

… Birden kaldırımlardan taşan kalabalıkta onun da olabileceği aklıma geldi. İçimdeki sıkıntı eridi…

Aylak Adam romandan ödünç aldığımız bu iki cümle yazar Yusuf Atılgan’ın kaleminden dökülmüştü. Eserlerinden psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını başarıyla işleyen Türk roman ve öykü yazarı Atılgan 1989’da bu dünyadan göçüp gitti.

Modern Türk edebiyatının köşe taşı olmuş ancak yeterli akademik ilgiyi görememiş yazarlarına odaklanmayı amaçlayan Modern Türk Edebiyatı Konferansları dizisinin ilkini geçtiğimiz yıl yazar Tezer Özlü’ye adayan Kadir Has Üniversitesi, bu yılki diziyi Yusuf Atılgan’a adadı.

Kadir Has Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü ve Türk Dili Ders Koordinatörlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği sempozyumla ile modern Türk edebiyatının önde gelen ustalarından Yusuf Atılgan’ın eserleri 18-19 Ekim 2012 tarihlerinde tüm yönleriyle incelenecek.

1959’da yayımlanan ‘Aylak Adam’la Türkçe edebiyattaki en belirgin ‘flaneur’ tiplemesini yaratıp, varoluşçu bir perspektif sunan, 1973 yılında yayımlanan ‘Anayurt Oteli’ ile de deneysel psikolojik romanın en çarpıcı örneklerinden birini yaratan Yusuf Atılgan’ın eserleri karşılaştırmalı okumalar, varoluşçuluk, flaneur edebiyatı, modernleşme, psikanaliz, toplumsal cinsiyet, kent-taşra ikiliği, edebiyat-sinema ilişkisi, toplumsal cinsiyet, minör edebiyat ve siyaset-edebiyat ilişkisi gibi birçok bağlamda tartışılacak.

Açılış konuşmasını eleştirmen-yazar Doğan Hızlan’ın yapacağı sempozyuma, Fatih Özgüven ve Zahit Atam gibi sinema eleştirmenleri de konuşmalarıyla katkıda bulunacak. Toplam 18 konuşmacının sunum yapacağı sempozyumun kapanış konuşmasını ise Yusuf Atılgan’a dair ‘içeriden’ bir yorum sunacak olan eşi Serpil Atılgan ve oğlu Mehmet Atılgan yapacak.

Modern Türkçe edebiyata dair akademik çalışmalarda önemli bir boşluğu dolduracak olan bu sempozyum bütün izleyicilere açık olarak düzenleniyor.

Bilgi için: Özge Ercan ozge.ercan@khas.edu.tr 0 212 533 65 32 dahili 1221

Mekan
Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampüsü, Galata Salonu.

Tarih
18-19 Ekim 2012

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.