Kadınların Toplumdaki Yeri

Türk toplumu örf-adetlerine, gelenek ve göreneklerine bağlı bir toplumdur. Bu toplumun temel yapı taşı ailedir. Aileyi çevirip çeviren ise bayandır. Bu yazımızda sizlere kadınların toplumdaki önemi konusunda bilgi vereceğiz.

 

Kadınlar, Türk toplumunda saygın birer canlılardır. İlk Türk devletlerinde kadın ve erkekler eşit görülüyordu bu nedenle de onlara eşit haklar tanınıyordu. Devlet yönetimi alanında kadınlar “hatun” unvanı ile hakanların yanında bulunurdu ve söz hakkına sahip olurdu. Ayrıca kadınlar da o devirde ok atıp, top oynuyor ve güreş gibi sporlara katılıp savaşlara gidiyorlardı. O dönemde de kadınlar tek eşlilerdi, evlerine ve namuslarına bağlılar idi.

Osmanlı Devletinde ise kadınların toplumdaki yeri değişmeye ve biraz daha gerilemeye başladı. Evlenme, boşanma ve miras gibi konularda kadınların hakları geri alınmaya başladı. Ancak o dönemde de kadınlar eşiyle savaşlara katılmış hatta cepheye silahlar taşımıştır.

Günümüzde ise kadının toplumdaki yer daha da gelişmiştir. Kadınlar okuyup bir meslek sahibi olma ve çalışma hakkına sahiptir. Erkeklerin sahip olduğu tüm haklara kadınlar da sahiptir.

Kadınların Toplumdaki Yeri ve Önemi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.