Kabotaj Kanunu Kabulü ve Önemi

Kabotaj kanunun kabul edilmesi, kabotaj kanunu kabulü kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devleti, tarihte bir çok devlete ticari ayrıcalıklar yani kapitülasyonlar vermiştir. Bu kapitülasyonlarla Batılı devletler, Türk sınırlarındaki denizlerde yolcu ve yük taşıma hakkı elde etmişlerdir. Ancak Türkler, Batılı devletlere ticari ayrıcalıklar yani kapitülasyonlar verdikten sonra kendi sınırlarındaki denizlerde rahatlıkla ticaret yapamaz, yolcu ve yük taşıyamaz hale gelmiştir.

Batılı devletlerle yapılan Lozan Antlaşması sonucunda Türk denizlerinde gemi işletme ve ticaret hakkı yani kabotaj hakkı Türklere verilmiştir. Türkler denizlerdeki ticari bağımsızlıklarını daha da kalıcı hale getirmek amacıyla 1 Temmuz 1926 gününde Kabotaj Kanununu çıkarak uygulamaya koymuşlardır. 1 Temmuz 1926 tarihinde çıkarılan bu kabotaj kanunu ile birlikte Tükler kendi denizlerinde özgürce yük ve yolcu taşıma hakkına sahip olmuşlardır.

Kabotaj kanunun önemi; Kabotaj kanunu ile birlikte Türkiye, kendi suları sınırındaki denizlerde tam bağımsız olma hakkına sahip olmuştur.

Kabotaj kanunun uygulanmasıyla birlikte milli ekonomi gereği özel ticaret işletmelerini de devlet elinde toplayan Türkiye Cumhuriyet, böylece millileştirme yani devletleştirme politikası uygulamaya başlamıştır.

Kabotaj Kanunu Kabulü ve Önemi, Kabotaj Kanunun Kabul Edilmesi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.