Kabotaj Hakkı Nedir

Bir ülkenin kendi limanlarında başka devletlerin deniz ticareti yapmaları için tanıdığı ayrıcalıklara “Kabotaj” adı verilir. Bu haktan sadece vatandaşlar yararlanmaktadır bu durumda milli ekonomiyi etkileyecektir. Bu nedenle de yabancı bandıralı ticaret gemilerine kabotaj yasağı koyma çaresi getirilmiştir. Uluslararası olarak devletlerin arasında imzalanan sözleşmelerde de kabptaj yasağı koyma konusunda hususlar belirtilmiştir.

“Kabotaj” kelimesi Fransızca kökenli bir sözcüktür.

Osmanlı Devletinin diğer ülkelere kabotaj kanunu kapsamında tanıdığı ticari ayrıcalıklar Lozan Barış antlaşması ile 1923 senesinde iptal edilmiştir ve bu karar 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilmiştir. Böylece 1 Temmuz 1926 tarihinde Kabotaj Kanunu yürürlüğe girerek uygulanmaya konulmuştur.

 

Uyulamaya konulan Kabotaj Kanunu’na göre; akarsularda, göllerde, Marmara Denizi ile boğazlarda bütün kara sularında ve bu sınırlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri alanlarda makine, yelken ve kürekle çalıştırılan araçları bulundurma, bu araçlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türklere verilmiştir. Bununla birlikte; bu kanunda bahsi geçen alanlarda dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık gibi mesleklerin Türkler tarafından yapılmasına karar verilmiştir. Ayrıca yabancı gemilerin sadece Türk limanları ile yabancı ülkelerin arasında insan ve yük taşıyabileceği hükümler arasına eklenmiştir.

Kabotaj Kanunu Nedir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.