İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi Kısaca

Aşağıda İstiklal Marşının yazılış hikayesi kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan gelişmeler sonucunda parçalanan topraklar üzerinde bir anlaşmaya varamayan itilaf devletleri ayrılığa düşünce yeniden bir işgal girişimi başlatmak için Anadolu sathı üzerine gelmeye başlamıştır. Savaş sonrası yıllar olarak 1919 yılında başlayan Anadolu’nun müdafaası Milli Mücadele olarak yaşanmaya başlanmıştır.

Milli Mücadele yılları 1919 – 1922 yılları arasında sürmüştür. Milli Mücadele yıllarında manevi bir destek oluşturmak için de çalışmalar yapılmıştır. Ankara Hükümeti bu alanda milli bir marş yazılması için bir yarışma başlatmıştır. Ödüllü ve resmi bir yarışma olarak halkın düşman karşısında fikri ve hissi olarak diri olması amaçlanmıştır.

Bu yarışmayı haber alanlardan bazıları da Mehmet Akif Ersoy’un arkadaşları olmuştur.Mehmet Akif’e haber vererek durumu izah etmişlerdir. Olayın ehemmiyetini anlayan Mehmet Akif, derhal çalışmalarına başlamıştır. Ankara’da Tacettin Dergah’ında ikamet ederken bir gece ilham gelmesiyle beraber harekete geçip sabaha kadar marşı tamamlamayı başarmıştır.

Mehmet Akif İstiklal Marşı’nı yazmıştır ve meclis yarışmasına marş da dahil edilmiştir. Marş yarışmada birinci olmuştur. Komisyon tarafından onaylanmış ve kabul edilmiştir. Ardından defalarca alkışlanarak yeniden dinlenmiştir. Anayasada güvence altına alınmıştır. Mehmet Akif, verilen ödülü almamış ve Milli Mücadele için sarf edilmesini istemiştir. Bu durumda Mehmet Akif şairliğinin yanında ayrıca vatanperver biri olduğunu şayanı dikkat bir şekilde ortaya koyma fırsatını bir kez daha göstermiştir.

İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.