İstiklal Marşının Tarihçesi

İstiklal Marşının Tarihçesi Kısa, İstiklal Marşı Tarihi Hakkında Bilgi Kısaca Özet

Her milletin bağımsızlığının sembolü olan bir marşı vardır. Şunu belirtmek gerekir ki İstiklal Marşının bu konuda ayrıcılığı bulunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı Osman Zeki Üngör’ün bestelediği bağımsızlık marşımız şanlı bir geçmişe sahiptir.

İstiklal Savaşı uzun süre sürmüş. Halk yorgun, bitkin ve moralsiz kalmıştı. Bu dönemde yazılacak bir bağımsızlık marşının tekrar milleti ayaklandıracağı, moral olacağı düşünülmüştü.

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı bu konu ile ilgili bir yarışma düzenlendi. O sıralarda konu ile ilgisiz kalan Mehmet Akif’e, Milli Eğitim bir yazı göndererek yarışmaya katılması konusunda ricada bulundu. Bütün ısrarlara dayanamayan Akif, o şiiri yazmış ve yarışma ödülünü almayarak ordumuza armağan etmiştir.

12 Mart 1921 tarihli TBMM toplantısında 724 eser arasından seçilen Mehmet Akif’in eseri Hamdullah Suphi tarafından okunmuş ve bütün milletvekilleri ayakta alkışlamıştır. Mecliste 3 defa okunan bu şiir, Türk milletinin İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşının Tarihçesi hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan HemenYazabilirsiniz.

16 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.