İstiklal Marşı Okunurken Nasıl Davranmalıyız?

Aşağıda İstiklal Marşı okunurken nasıl davranmalıyız kısaca olarak ele alacağız.

İstiklal Marşı, milli marşımızdır. Milli Mücadele döneminde 1921 yılında yazılmıştır. Meclis tarafından da kabul edilmiştir. Şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, Osman Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir. Milli ve manevi duygu ve düşüncelerle yazılmıştır. Bayrağa ve vatana yazılan marşımız milletimize hediye edilmiştir.

Milli Mücadele döneminde savaşların zaferle kazanılmasında insanlara milli ve manevi duygu ve düşünceler aşılamıştır. Bu nedenle İstiklal Marşı, vatan müdafaasında, vatan ve millet sevgisinin yerleşik olarak kalıcı olmasında oldukça önemlidir.

İstiklal Marşı okunurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar vatana, millete, devlete ve dine karşı olan sorumluluklardan ileri gelmektedir. Vatan olan sevgimiz, millete olan sadakatimiz, devlete olan bağlılığımız ve dine olan teslimiyetimiz İstiklal Marşı’nda vücut bulmaktadır. Bu nedenle büyük bir saygı içinde okunması ve dinlenmesi gerekilir.

İstiklal Marşı milli ve manevi duygu ve düşüncelerin harekete geçmesinde oldukça önemlidir. Her mısrası ayrı bir öneme sahiptir. Derin anlam yüklüdür. Zengin bir dile sahiptir. Herkes tarafından bilinmesi ve saygı duyulması gereken bir olgudur.

İstiklal Marşı vatanı müdafaada, dini muhafazada ve aklı, nesli, canı, malı, namusu korumada insanlardaki insani değerlerin oluşmasını da sağlar. Bu bakımdan da hürmet edilmesi gereken bir marştır. İstiklal Marşı okunurken eğer durum müsaitse ayağa kalkarak eşlik etmek uygun olabilir.

İstiklal Marşı Okunurken Nasıl Davranmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.