İstanbul’un Fethi Nedenleri ve Sonuçları

İstanbul’un Fethi Sonuçları, İstanbul’un Fethi Nedenleri Kısaca Maddeler Halinde Özet

İstanbul’u fetheden hükümdar 2.Mehmet, 2.Murat’ın oğlu idi. Osmanlı Devleti’nin ilerleyişinin devam edebilmesi ve devletin toprak bütünlüğünün sağlanarak güvenliğinin korunması için İstanbul’un fethedilmesi gerektiği fikrindeydi. Kafasındaki bu tür düşüncelerden dolayı tahta geçtikten sonra İstanbul’u fethetmek için hazırlıklar yapmaya başladı.

İstanbul’un fethedilmesinin birçok nedeni vardır. Öncelikle Osmanlı’nın Anadolu’da ve Rumeli’de toprakları vardı ve bunların bir araya getirilmesi gerekiyordu. Osmanlı’nın iç işlerine her fırsatta karışmaya çalışan ve taht karışıklıkları oluşturan Bizans’ın bu durumuna bir son verilmek istenmesi de İstanbul’un fethinin nedenleri arasındaydı. Ayrıca, İstanbul boğazı ve konumu itibarıyla çok önemli ticaret ve deniz yolları üzerinde bulunmaktaydı ve Hz. Muhammed’in İstanbul’un fethi ile ilgili hadisi de İstanbul’un alınması gerektiğini düşündürüyordu.

Böyle korunaklı bir şehrin alınabilmesi için detaylı hazırlıklar yapılması gerekmekteydi. İstanbul’u fethetmeyi son derece kuvvetli bir şekilde isteyen Osmanlı öncelikle İstanbul çevresindeki irili ufaklı tüm kaleleri ele geçirdi ve kuzeydeki Karadeniz tarafından gelebilecek olumsuzluklar için tedbir amaçlı Rumeli Hisarı’nı yaptırdı. Büyük surları yıkabilecek güçte toplar döktürüldü ve havan topları üretildi. Bir yarımada olan İstanbul’u mutlaka denizden de kuşatmak gerekiyordu, bunun için büyük Osmanlı donanmaları hazırlandı.

İstanbul’un fethinden sonra konumu ve tarihi nedeniyle pek çok sonuç ortaya çıkmıştır. İstanbul 1453 yılında fethedildikten sonra 2. Mehmet Fatih Sultan Mehmet olarak anılmaya başlanmıştır. Böyle önemli bir toprağın Osmanlı’ya katılmasından sonra ise Osmanlı Devleti için yükselme dönemi başlamıştır. Anadolu’daki ve Rumeli’deki topraklarını birleştirmeyi amaçlayan Osmanlı amacına ulaşmıştır ve arada toprak parçası kalmamıştır. İstanbul ile birlikte boğazlar ve Fener Rum Patrikhanesi de Osmanlı Devleti’nin yönetimi altına girmiş ve tüm bu gelişmeler karşısında İslam dünyası Osmanlı Devleti’ni takdirle karşılamıştır.

İstanbulun Fethinin Nedenleri ve Sonuçları Hakkında Sorularınızı Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.