İstanbul’da Bulunan Adalar Hangileridir

İstanbul’da bulunan adaları sizler için araştırdık. İşte bu adalar…

Büyükada;  İstanbul Adalarının en büyüğüdür. Yüzölçümü 5,4 kilometrekaredir. Maltepe sahiline uzaklığı ise 2300 metredir. Bu adada; biri güney diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunur. Güneydeki tepe, 203 metre yükseklikteki Yücetepedir. Kuzeydeki tepe ise İsa Tepesi bulunmaktadır.

Heybeliada;  İstanbulun Büyükadadan sonra en büyük adasıdır. Adaya Heybeliada isminin verilmesinin nedeni, uzaktan bakıldığında adanın yere bırakılmış bir heybeye benzemesidir. Bu ada; bahriyesi, sanatoryumu, ruhban okulu gibi kurumlarıyla ünlüdür. Günümüzde adanın nüfusu 7 bin civarındadır. Fakat yaz mevsimlerinde bu nüfus birkaç kat artmaktadır. Ada; 4 tepeden oluşmuştur. En yüksek tepe Değirmentepedir. Diğer tepeler, Taşocağı Tepesi, Makarios Tepesi ve Ümit Tepesidir. Bu adada İstanbulun diğer adaları gibi, motorlu araç bulunmaz. Ulaşım eşek ve at arabalarıyla sağlanır.

Burgazada; İstanbul Adalarının üçüncü büyük adasıdır. Yuvarlak birşekilde olan adanın eni boyu yaklaşık 2 kilometredir. Ada üzerindeki tek tepe Bayrak Tepesidir. Burgazadası, iklimi, sahili, çamları, restore edilmiş zarif köşkleri ile ünlüdür.

Kınalıada;  İstanbul Adaları içinde en küçüklerindendir. Bu ada ismini; üzeri makilerle kaplı olduğu dönemlerde uzaktan kızıla çalan bir görünümü olduğu için almıştır. Çınar Tepesi, Teşvikiye Tepesi ve Manastır Tepesi olmak üzere üç tepesi vardır. Bu ada oldukça kayalıktır. Pek ağaç yoktur.

Kaşıkadası; Burgazadasının hemen doğusunda bulunan küçük bir adadır. Adada basit bir iskele ve iki küçük ev bulunmaktadır. Adadahiçbir tarihi eser yoktur.

Sedefadası; Adaların yerleşime açık olan en küçük adasıdır. Bu adada eskiden pek çok tavşan bulunurdu.

Sivriada;  İstanbul adalarının en küçüklerindendir. Adanın güneyinde küçük bir limanı, bir de tatlı su kuyusu vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.