İsraf Zararları Nelerdir

İsraf zararları kısaca, israfın zararları nelerdir

İsrafın zararlarına geçmeden önce israfın ne olduğunu bilmek gerekir. İsraf sahip olduğumuz bir şeyi gerektiğinden daha fazla kullanmak ya da harcamaya denir. Yediğimiz yiyecekler, para, su gibi şeyler israf edilebilir şeylerdir.

Bir şey haddinden fazla kullanılır ya da tüketilirse bu insanı olumsuz yönde etkiler. Çok fazla yenen yemek, fazla içilen su, gereği olmayan keyif verici maddeleri tüketmek insan sağlığını bozar. Bunun dışında doğal denge de israf yüzünden bozulabilir. Suyun israf edilmesi ve içme sularının kirletilmesi geleceği tehlikeye atmakta ve doğayı bozmaktadır.

İnsanlar artık bazı şeylerin dikkatsiz kullanılması konusunda az çok bir fikre sahiptir. Çeşitli yayın kuruluşlarında doğal kaynakların hızlı tüketimi ile ilgili pek çok yayın yapılmakta ve bunun dünya için tehlikelerinden bahsedilmektedir.

İsraf birçok açıdan hem dünyayı hem insan hayatını etkileyen sonuçlar oluşturabilir. Elindeki yemeğin ve nimetlerin kıymetini bilmeyen insanlar bir gün yemeksiz ve aç kalabilir, yiyecek bir somun ekmeğe muhtaç kalabilir. İnsan elinde olan şeylerin zamanında kıymetini bilerek korumaya çalışmalı tutumlu olmalıdır.

Dinimiz İslamiyet’te de israf tavsiye edilmemiştir hatta haramdır. Haram da günah demektir, müslümanlar günah işlemek istemez. Dünyada bu kadar aç insan yaşarken tabakta kalan yemeklerin atılması adil bir şey değildir ve çok düşüncesizce bir davranıştır.

Ancak insan zenginlik içindeyken elindeki paranın değerini bilemediği gibi varlık içindeyken israf etmemeyi tam anlamıyla beceremez. İnsanlık adına bu durum düzeltilmeli ve insan elindeki şeylerin kıymetini bilerek tasarruf etmelidir.

İsraf Zararları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.