İslama Göre Hangi Davranışlar İbadet Sayılır

İslam dininde kulların yapması gereken, uyması gereken emir ve yasaklar vardır. Ancak bu hususların hiç biri kulları zorlayacak nitelik de değildir.

İslam’a göre hangi davranışlar ibadettir?

İslam dininde öncelikle insanların yapmış olduğu tüm güzel davranışlar ibadet olarak sayılmaktadır. Öncelikle Müslümanların güzel ahlaklı, doğru sözlü ve örnek davranışlara sahip olması istenmektedir.

İslam dininle insanların beş vakit namaz kılmaları, oruç tutmaları ve eğer maddi durumları el veriyorsa hacca gitmeleri istenmektedir. Bu hususlarla birlikte kişilerin güzel ahlaklı olarak yaşlılara özenli davranmaları, engelli vatandaşlara güzel davranmaları ve bu kişilere günlük hayatta sürekli yardım ellerini uzatmaları da İslam dini açısından ibadet sayılan davranışlardır.

Yani daha açık bir dille açıklamak gerekirse; insanların yeryüzündeki insanlara ve diğer tüm canlılara zarar vermeyecek ve hatta fayda sağlayacak işler yapması birer ibadet davranışları olarak sayılmaktadır.

İslama Göre Hangi Davranışlar İbadet Sayılır Sorusuna Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlerle Paylaşabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.