İslam Dinindeki Kandiller Nelerdir

Bu yazımızda İslam dininde önem taşıyan kandillerin neler olduğunu kısaca açıklayacağız. İşte bu kandiller ve önemlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Kandil; İbadet ile geçirilen İslam dininde kıymet verilen özel anlamlar taşıyan gecelere verilen addır. İslam dininde beş kandil gecesi bulunmaktadır.

Mübarek geceler olarak bilinen kandil geceleri Mevlit, Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleridir. İşte bu günler şunlardır;

Mevlid Kandili; Bu önemli gün İslam dininin ışığı ve yol göstericisi olan Peygamberimizin dünyaya teşrif ettiği güne verilen addır. Rebiülevvel ayının 11. gecesine denk gelir.

Regaib Kandili; Hz. Amine’nin Peygamberimize hamile olduğunu anladığı geceye verilen addır. Recep ayının ilk perşembe gecesine denk gelir.

Mirac Kandili; Peygamberimizin, Yüce Allah ile konuşmak için melekler tarafından göklere çıkarıldığı geceye verilen addır. Recep ayının 26. gecesine denk gelir.

Berat Kandili; Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indirildiği, insanların bir senelik hayat ve rızıklarının yazıldığı,  Müslümanların işlediği günahlara karşılık ettiği tövbelerin af edildiği mübarek gecedir. Şaban ayının 14. gecesine denk gelir.

Kadir Gecesi; Kur’an-ı Kerim’in Peygamberimize indirilmeye başladığı mübarek geceye denir. Ramazan ayının 26. gecesine denk  gelir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.