İskan Politikası Nedir

Osmanlı Devleti döneminde fethedilen yerlerde bir çok politikalar uygulamışlardır. Yazımızda sizlere bu politikalardan birisi olan iskan nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İnsanların bir bölgede yaşamak için yerleşmesi durumuna iskan adı verilmektedir. Osmanlı devleti zamanında fethedilen toprakların Türkleşmesi için bu politika fazlasıyla kullanılmış ve alınan bölgelere Türkler yerleştirilmiştir.

İskan politikası sayesinde birbirine düşman olan ya da devlete düşman olan kişiler toplum düzenini bozmaya yönelik hareket ettiğinde o dönemde sürgün yeri olan Kıbrıs’a gönderilerek orada iskan ediliyordu.

Göçebe bir yaşam tarzı benimseyen topluluklar Osmanlı Devleti içinde iskan ettirilmiş ve böylece bütünlük sağlanarak halkın maddi seviyesine yükseltilmeye çalışılmıştır.

Osmanlı devletinin gerileme dönemine geçip toprak kaybetmeye başlaması ile birlikte iskan politikası da eski önemini yitirmiştir. İskan ile yerleştirilen halk bu topraklar kaybedildikçe tekrar geri dönmüşlerdir. Bu durumda halkın ve devletin sosyal ve ekonomik olarak gerilemesine neden olmuştur ve göçebelik,zorbalık artmıştır.

İskan Politikası Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.