IŞİD Kimdir Nedir Amaçları Nelerdir Hedefleri

IŞİD Kimdir Nedir Amaçları Nelerdir Hedefleri hakkında bilgi kısaca.

Irak ve Şam İslam Devleti anlamına gelen IŞİD karşısında Irak ordusu kaçmış durumda. Kara, Hava, Deniz ve Irak Özel Kuvvetlerinden oluşan Irak Ordusu toplam 618.812 kişilik askeri güce sahip. Bunların ancak 276.000 kadarı silah başında bulunuyor. Yaş dağılımı ise 18 ile 49 arasında. Babaker Şevket B. Zebari Kurmay Başkanlığını yürütmektedir. En üst yetkili ise başbakan Nuri El Maliki olmaktadır. Abdülkadir Muhammed Casim El-Mifraji ise savunma bakanlığı görevini yürütmekte.

Orta Doğu’nun silah donanımı açısından en güçlü ordularından olduğu pek çok uzman ve profesöre göre kabul edien Irak Ordusu, Irak Savaşı’ndan önce SSCB yapımı silahlar kullanmaktaydı. Savaştan sonra batı silahları kullanmaya başladı. Yakın zamanda pek çok savaşa girmiş olan ordu deneyimli durumdadır.

Irak Savaşı’nın ilk senelerinde kurulan IŞİD, Suriye’de etkin bir isyancı grup idi. 2004 senesinde El Kaide’ye bağlılığını ilan etti ve Irak El-Kaidesi ismini aldı. IŞİD genel olarak sünni topluluklardan meydana geliyor. El-Kaide, Mücahidin Şura Konseyi, Jund el-Sabaha, Jaysh el-Fatiheen, Jeish el-Taiifa, Katbiyan Ansar el-Tevhid vel Sunnah ve el-Mansoura gibi pek çok isyancı grubun bir araya gelmesiyle oluşmuş vaziyetteler.

Halifeliği kurma hedefinde olduğu öne sürülen IŞİD, bundan çok uzak gözüküyor. Taliban’dan daha kötü bir müslüman örgüt olma yolunda ilerliyorlar. Çünkü baş kesme ve toplu tecavüz olaylarına karışıyorlar.

Selahaddin, Babil, Kerkük, Nineve, Anbar ve Diyala gibi Irak kentlerinde Irak Savaşı’nın yoğun zamanlarında oldukça büyük etkinlik göstermiş olan grup, Bakuba’yı başkentleri lan etti. Halep, Rakka ve İdlip gibi Suriye bölgelerinde de varlıklarını sürdürüyorlar ve Suriye İç Savaşı’nda yer alıyorlar. Şeriat kurallarının buralarda bundan sonra geçerli olacak olan kanun olduğunu ilan etmiş durumdalar.

IŞİD, Irak Savaşı sonlarına doğru gerilemeye başlamıştır fakat 2012’de gücünü tekrar toplamıştır. Üye sayısının ise iki kattan fazla arttığı tahmin edilmektedir. 7 bin kadar militanının sadece Suriye’de bulunduğu tahminler arasında. Irak’taki sayıları ise henüz bilinmemektedir.

Tek bir milletten oluşmayan IŞİD içerisinde her topluluktan aşırı İslamcı insanlar mevcuttur. Suriye hususunda El Kaide ile 2013 senesinde restleşmiş olan grup, tam anlamıyla kim tarafından veya hangi devlet tarafından yönetiliyor bilinmiyor.

isid-kimdir-isid-ne-zaman-kuruldu-isid-in-nihani-amaci-nedir_normal_4878762

IŞİD Terör Örgütü Kimdir Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.