Isı Alışverişi Nedir

Isı alışverişi nedir kısaca, ısı alışverişi nasıl gerçekleşir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bir maddenin sıcaklığının artmasıyla birlikte çevresini ve kendisini ısıtan enerjiye ısı adı verilir. Sıcaklıkları farklı olan, yani biri sıcak biri soğuk olan iki maddenin bir araya geldiğinde birinin ısınıp diğerinin de onun etkisiyle soğuması olayına ise ısı alışverişi adı verilmektedir.

Örneğin; ocaktan kaynatılan ve dolayısıyla kaynar olan bir sütü buz gibi olan su dolu bir kaba koyduğumuzda sütün soğuduğunu ancak o buz gibi olan suyun da ısındığını görürüz ve işte bu olaya ısı alışverişi denmektedir. Çünkü süt ısı verdiği için soğurken buz gibi olan su da süt bardağından ısı aldığı için ısınmıştır.

Maddeler arasında ısı alışverişi meydana gelirken her iki maddenin ısısı da termometreyle ölçülürken sıcak olan maddenin ısısının düştüğü, soğuk olan maddenin ise ısısının arttığı gözlenmektedir. Ancak termometrede her iki maddenin de aynı ısıya geldiği gözlemlendiğinde ise ısı alışverişi tamamlanmıştır demektir.

Isı Alışverişi Nasıl Gerçekleşir, Isı Alışverişini Açıklayınız Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.