İpek Yolu Ve İpek Ticareti Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazımızda ipek yolu ve ipek ticareti hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

İpek Yolu; Çin’den doğan ve Anadolu ile Akdeniz üzerinden Avrupa’ya doğru ilerleyen yüzyıllardır dünyaca ünlü ticaret yoluna verilen addır.

İpek yolunu bünyesinde barındıran Çinlilerden ilk olarak Mısırlılar ardından ise Romalılar ipek satın almış ve ticari ilişkiler kurmuştur. Bu alınan ipeklerin ulaşımı ise, daha sonra İpek Yolu adı verilen güzergahları izleyen kervanlar sayesinde sağlanmıştır.

İpek ticareti; eski dönemlerden bu yana pek çok milletin geçmişinde bu ticari faaliyet yer almaktadır. Uzak Doğu’da imal edilip gelen ipek ve baharat, Avrupalılar için veli nimet olmuştur. Bu sayede iki kıta uluslararası ticari  ilişkilerde bulunmuşlardır. İpek, ayrıca Doğu ülkelerinin Batı tarafından tanınmasını ve sosyo- kültürel açıdan etkileşmelerini sağlamıştır. Doğu’nun ipeği ile baharatının kervanlarla Avrupa’ya iletilmesi sayesinde Çin’den Avrupa’ya ilerleyen bir ticaret yolu meydana gelmiştir.

Orta Çağ’da, ticaret kervanları, bugün ki Çin’in Xian kentinden başlayıp Özbekistan’ın Kaşgar kentine kadar devam eder, burada ikiye bölünen yollardan birincisinden devam edilir ise Afganistan ovalarından Hazar Denizi’ne, ikincisinden devam edilir ise Karakurum Dağları’nı geçerek İran üzerinden Anadolu’ya gelinirdi. Anadolu’dan ise deniz yolu kullanılarak ile Trakya’ya oradan ise kara ulaşımıyla Avrupa’ya bu mallar taşınmış olurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.