İpek Yolu ve Baharat Yolu Nedir

İpek yolu ve baharat yolu hakkında kısa bilgi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz’den geçen ve Avrupa’ya kadar devam eden ticaret yoluna İpek yolu adı verilir. İpek yolu tarihte kendinden fazlasıyla söz ettirmiş, bilinen ve ün yapmış bir ticaret yoludur. Milattan önce yüzyıllar boyunca ipek yolunda Mısırlılar ardından Romalılar Çinlilerle ipek ticareti yapmışlardır ve ipek yolu sayesinde insanlar pek çok kervanlara ulaşım sağlamışlardır.

İpek yolunun önemi coğrafi keşiflerin meydana gelmesinin ardından önemini kaybetmiştir. Fakat Asya’daki Türk Cumhuriyetleri bağımsızlıklarını kazanmaları ile ipek yolu tekrar faaliyet göstermeye başlamıştır.

Tarih boyunca Uzakdoğu ile Batı arasında köprü vazifesi oluşturan önemli ticaret yollarından birisi de  Baharat yolu idi. Asırlarca baharat kullanan Doğu ülkelerinden sonra da baharat Orta Çağ’da soyluların masalarını lezzetlendiren bir ürün olmuştur. Bu nedenle de baharat yolu da tıpkı ipek yolu gibi tarih boyunca önemli bir ticaret yolu olmuştur.

İpek Yolu ve Baharat Yolu Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.