İpek Yolu Hangi Ülkelerden Geçer

Tarihi İpek Yolu Hangi Ülkelerden Geçer Kısaca

Ortaçağda ekonomik yönden önemi büyük olan İpek yolu Antakya’dan başlayıp Gaziantep’i geçerek İran ve Afganistan’ın kuzeyinde Pamir ovasına kadar uzanır. Ayrıca diğer kolu ise Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Gaziantep’i ve Malatya geçerek Trakya üzerinden Ege kıyılarında İzmir, Karadeniz’de Trabzon ve Sinop, Akdeniz’de Alanya ve Antalya gibi önemli limanlardan geçerek Avrupa’ya ulaşır. Fatih Sultan Mehmet Han tarafından İstanbul fetfedilince bu yol Osmanlının eline geçmiş oldu. Fakat bu durum Avrupalıları rahatsız etmiş ve yeni ticaret yolları aramaya itmişti. Bunun sonucunda ise coğrafi keşifler meydana gelmiş ve İpek yolu önemini kaybetmiştir.

İpek Yolu Nerelerden Geçer?

Çin ———- Şian Moğolistan ————- Karakurum —————– Afganistan ———— Belh İtalya —————————Venedik Türkiye ——————- İstanbul-Konya Özbekistan ——————– Suriye —————

ipek yolu

İpek Yolunun Geçtiği Ülkeler Hakkında Bilgi verdik.

9 yorum

  1. Tum savaslar isgaller terorler katliamlar.ikili oyunlar sadece bu guzargahin hakimoueti icin olmayabilir.tabi bu mevkilere hakim olmak demek cok buyuk gucleri ele alabilmek demek istenilen de tam olarak bu .bunu saglayabilmek icinde daha cok kan dokup bircok ulkeyi hakimiyeti altina almak yada parcalamak hic dusunmeden yapavaklari seydir.hem karadan hem denizden dunyaya hakim olmak istenilemez bir sey deil.lakin bununda arkasinda bilmedigimiz ve hic bir zaman ogrenmemizi istemedigim cok daha buyuk oyunlar ve planlar var muhakkak.ecdadimizi anlayabilseydik milletce cok faha iyi bir konumda olabilecegimize tum kalbimle inaniyorum.lakin biz yok olmadik vede islam sancagini dalgalandiran turk milleti kiyamete kadarda yok olmayacak.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.