İpek Böcekçiliği En Çok Hangi Bölgede Yapılır

Bu yazımızda İpek böcekçiliği en fazla hangi ilde yapılır değerli öğrenciler ipek böcekçiliği en çok hangi bölgede yapılır konularında sizlere bilgi vereceğiz.

İpek böceği ilk kez Çin’de beslenmeye başlamıştır. İlk olarak ipek böceği yetiştiren Çinliler uzun seneler boyunca ipekli dokumaların sırrını saklamışlardır. Ülkemizde ise yaklaşık 1500 yıl önce ipek böcekçiliği yapılmaya başlanmıştır. Ancak son dönemlerde ipek böcekçiliği eski önemini yitirmiştir.

İpek böcekçiliği ülkemizde en çok Marmara Bölgesinde dut ağacının yetiştirildiği yerlerde yapılmaktadır.

İpek böcekçiliği kozaları Bursa ilimizin Koza Han alanında satılır. Bu nedenle Bursa oldukça önemlidir. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki Bursa ili ve dolayları ipek böceği üretiminin yapıldığı en önemli bir ildir.

Son senelerde üretilen ipeklerin büyük bir kısmı ipek halı dokumacılığında ham madde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu sektör 100.000 genç kızı istihdam edebilmektedir.

İpek böcekçiliği ülkemizde en fazla Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde yapılmaktadır. Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde her sene 40*70 ton arasında koza elde edilir.

 İpek Böcekçiliği En Çok Hangi Bölgede Yapılır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

19 yorum

  1. önecelikle iyi çalışmalar kolay gelsin.yetiştiricilikle ilgili kapsamlı bilgi alabirmiyim.yetiştiricilik için gerekli alan bölge vs.bilgi nasıl nerden alabilirim.teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.