İnternet Üzerinden Okul Alışverişi

İnternet Üzerinde Yoğun Okul Alışverişi Telaşı Yaşanıyor

Zamanla yarıştığımız şu yüzyılda online alış-veriş imdadımıza yetişir oldu. Özellikle çalışan anne-babalar için çocuklarının okul ihtiyaçlarını internetten temin etmek, sıklıkla tercih edilen bir uygulama.

Derslerin başlamasına sayılı günler kala, veliler hesaplı kırtasiye alış-verişinin izinde. Öğrenciler beğendikleri ürünleri isterken, anne ve babalar en hesaplısını, kalitelisini nasıl bulabilirim düşüncesiyle ilgili siteleri takip etmeye başladılar.

bilgisayar

Sanal alış-verişi hayatımızın her anında kullanmaya alıştık. Bir tıkla defterler, kitaplar, kalemler vs. ayağımıza gelirken, bizler de istediğimiz ürün ve fiyatlara kısa sürede ulaşabiliyoruz. İnternet ortamında pek çok siteden kıyaslamalarını yapan veliler, beğendikleri ürünleri akıllarında soru işareti kalmadan alabiliyorlar.

Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl internet üzerinden yapılan e-okul alış-verişlerinde ¼ artış kaydedilmiş. Bu da velilerin okul ihtiyaçlarını karşılamalarında interneti ne kadar çok tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Bu sanal mağazalardan yapılan alış-verişin %23’ünü çantalar, %19’unu defterler oluştururken, geriye kalan %58’lik dilimi diğer kırtasiye malzemeleri (suluk, boya, kalem vs.) dolduruyor. Alınan ürünlerin fiyatlarına göre tercih edilme tutarı ise 15-35 TL arasında değişme gösteriyor.

Bölgelere göre e okul alışverişine baktığımızda, Marmara ve İç Anadolu Bölgesi internet üzerinden alışverişte büyük bir paya sahip durumda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.