İnsanlar Yaşadıkları Çevreyi Nasıl Etkilemektedir

İnsanlar yaşadıkları çevrede ne tür değişiklikler yapıyor örnekler veriniz konusunda sizlere bilgi aktaracağız.

İnsanlar, hayatlarını devam ettirebilmek gerekli olan koşullara sahip olan ortamlarda yaşarlar. Doğal olarak da insanlar yaşadıkları alanlara olumlu ve olumsuz olarak bir çok etkide bulunurlar. İnsanlar her an yaşadıkları çevreye sonuçlarını düşünmeden etki ederler ve çevreyi değiştirmeye çalışırlar ve nitekim olumlu ya da olumsuz olarak bir şekilde çevreyi değiştirirler.

İnsanların çevreye olumsuz etkileri maddeler halinde;

* İnsanlar kendilerine yeni yerleşim yerleri oluşturmak için ormanları tahrip etmektedirler.

* Sigara ve alkol kullanan insanlar sigara izmaritlerini ve alkol şişelerini çevreye bırakarak çevre kirliliğine neden olurlar ve bu da hem diğer insanların hem de doğada yaşayan diğer canlıların sağlığını olumsuz etkileyebilir.

* İnsanlar her gün yeni bir fabrika kurmaktadır ve bu fabrikaların bacalarına filtre takılmadığında bu bacalardan çıkan dumanlar insanların sağlığına çok büyük zararlar vermektedir.

* İnsanlar, denizlerdeki canlıları ve o canlıların sağlıklarını düşünmeden çöplerini ve kanalizasyon atıklarını deniz diplerine atmaktadır.

* İnsanların yaptığı olumsuz yöndeki tüm faaliyetler sonucunda doğaya kirli gaz salınmaktadır ve bu da küresel ısınmayı daha da kaçınılmaz hale getirmektedir.

* Doğada yaşayan hayvanlar, insanlar tarafından bilinçsizce avlanmaktadır bu da hayvan nesillerinin yok olmasına bir nedendir.

İnsanların çevreye olumlu etkileri maddeler halinde;

* Devleti doğal bölgelerimizi “Sit Alanı Kanunu” adlı kanun ile zarar görmemesi açısından koruma altına almıştır.

* İnsanlar, kurdukları sanayi fabrikalarının ve evlerinin bacalarına filtre takmaktadır.

* Nesli tükenmeye başlayan hayvanların türleri koruma altına alınmaktadır.

* Ormanların kirletilmemesi ve tahrip edilmemesi açısından bir çok bilgilendirmeler ve yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.

İnsanlar Yaşadıkları Çevreyi Nasıl Etkilemektedir, İnsanlar Yaşadıkları Çevrede Ne Gibi Değişiklikler Yapıyor Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.