İnsanın Kendine Karşı Sorumlulukları

Sorumluluk; bir bireyin yerine getirmekle yükümlü olduğu görevledir. Her bireyin kendisine karşı, ailesine karşı, arkadaşlarına karşı hatta mesleğine karşı bile sorumlulukları vardır.

Günümüzde sorumluluk kavramı genel olarak aileye, çalıştığı işyerine ve dostlarına karşı sorumlulukları ifade etmektedir. Oysaki insanın en temel sorumluluklarının başında insanın kendine karşı sorumlulukları gelmektedir. Çünkü eğer insanlar kendilerini önemseyip kendilerine karşı sorumlulukları yerine getirmezler ise diğer sorumluluklarını da yerine getiremeyeceklerdir ya da bu sorumlulukları yerine getirirken oldukça zorlanacaklardır.

İnsanlar çoğu zaman başkalarına ve çevrelerine karşı olan sorumluluklarını görmezden gelemezler ancak bazen çevrelerine karşı sorumlu oldukları gibi kendilerine karşı da sorumlu olduklarını unuturlar. İnsanlar kendilerine karşı olan sorumluluklarını görmeden gelerek en büyük sorumsuzluğu kendilerine yapmaktadırlar.

İnsanların sorumlulukları; bedenlerine karşı sorumlulukları ve ruhlarına karşı sorumlulukları olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

1- Bedenimize Karşı Görevlerimiz: 

  • Öncelikle tükettiğimiz besinlere dikkat ederek dengeli bir şekilde beslenmeliyiz. Böylece sağlıklı bir bedene sahip oluruz.
  • Vücudumuzu hastalıklara karşı korumak ve hastalıklara karşı gerekli önlemleri almak ve herhangi bir hastalık durumunda doktor giderek tedavi olmak bedenimize karşı görevlerimizden birisidir.
  • Bedenimizin temizliğine son derece özen göstermeliyiz. Aynı şekilde beden temizliğimiz sağlığımızın korunmasında da son derece önemli bir etkendir.

2- Ruhumuza Karşı Görevlerimiz: 

  • Öncelikle aslı olmayan inançlardan ruhumuzu arındırmalıyız ve asılsız inançlar yerine doğru ve sağlam inançları ruhumuza aşılamalıyız.
  • Ruhumuzu doğru olan ve bize faydası olan bilgilerle doldurmalıyız.
  • Kötü düşüncelerden ve çirkin huylardan ruhumuzu temizlemeliyiz tam tersine güzel huy ve düşünceler ile ruhumuzu beslemeliyiz.

İnsanın Kendine Karşı Sorumlulukları Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.