İnsan Hakları Haftasının Anlam ve Önemi

İnsan hakları Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. İnsan Hakları Beyannamesi ile dünya üzerinde yaşayan tüm insanların hak ve özgürlükleri koruma altına alınmıştır çünkü İnsan Hakları Beyannamesi dünya üzerindeki tüm insanların doğdukları andan itibaren aynı hak ve özgürlüklere sahip olduklarını yani tüm insanların eşit olduğunu ifade etmektedir.

İnsan Hakları haftası önemlidir. Çünkü insanların haklarını koruma altına alan ve insanların eşit olduğunu ispatlayan haklar bütünü olan İnsan Hakları Beyannamesinin kabul edildiği gündür. Aslında her gün insan haklarına saygı gösterilmekte ve insan hak ve özgürlükleri korunmaktadır ancak bu beyanname bugün kabul edildiğinden dolayı gözardı edilmemektedir; insanların hak ve özgürlüklerine vurgu yapılarak kutlanmaktadır.

Dünyada yaşayan insanların hak ve özgürlüklerini koruyup kollamak sadece devleti yönetenlerin yasalar ve kanunlar ile yapabileceği bir iş değildir. Bu konuda bir çok kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine de görev düşmektedir. Bu nedenle de bir çok kuruluş insan haklarını korumak ve çağın gerekliliklerine göre iyileştirmek için sayısız çalışmalar yapmaktadır.

İnsan Hakları Haftasının Önemi Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.