İnsan Hakları Haftası İle İlgili Kompozisyon

Dünya üzerinde yaşayan tüm insanlar dil, din, ırk, renk, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın sevgi, saydı çerçevesi içinde insan olma haysiyetini yaşayarak hayatlarını devam ettirmek için haklara sahiptir. Bu haklara da dünya çapında “İnsan Hakları” adı verilmektedir.

İnsan hakları sayesinde insanlar kendi özünü ve kendi özelliklerini kaybetmeden özgür bir şekilde yaşama fırsatı bulmaktadır. İnsan hakları sayesinde bir insanın başka bir insana hükmetmesi, üstünlük sağlaması engellenmektedir. Bu haklar sayesinde insanlar arasındaki ayrımlar ortadan kalkmaktadır ve dolayısıyla da toplumlarda meydana gelen kavgalar, çatışmalar, isyanlar en aza indirgenmektedir.

İnsanlara insan oldukları için temel hakların verilmesi düşüncesi ilk defa İngiltere’de ortaya atılmıştır ve 19. yüzyılda 1789 Fransız İhtilali sonucunda ABD başta olmak üzere bir çok ülkede yayılmıştır. 24 Ekim 1945 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü’nün kurulmasına takiben 10 Aralık 1948 tarihinde de “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” dünya çapında kabul edilmiştir.

30 maddeden meydana gelen İnsan Hakları Beyannamesi, insanlara değer veren, özgürlük, eşitlik veren bir duyuru özelliği taşımaktadır.

İnsan Hakları Haftası İle İlgili Yazı Örneğimiz İçin Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.