İngilizce öğrenmek isteyenlere öneriler

”Bir dili öğrenmek için insanların kendilerine zaman tanımaları gerekir. Bir dili sürekli aktif olarak kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz”

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’daki Türk girişimcilerce kurulan Uluslararası Burç Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Yabancı Dil Sempozyumu’na katılan Vivian Cook, yabancı dil öğrenilmesi konusunda mülakat verdi.

Yabancı dil öğrenmenin kısa bir yolunun olmadığını ve zamana ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Cook, ”Bir ayda İngilizce öğreten” kitap, CD ve diğer malzemelerin işe yaramadığını söyledi.

Kişilerin kendilerini geliştirmek için kitap, televizyon, müzik, film ve diğer materyalleri kullanmaları konusunda serbest olduklarını, fakat bir dili öğrenmek için insanların kendilerine zaman tanımaları gerektiğini vurgulayan Cook, şu önerilerde bulundu:

”Yabancı ülkede otobüsle seyahati herkese tavsiye ediyorum. Otobüse bindiğiniz zaman, etrafınızdaki herkes yabancı dilde konuşuyor. Eğer ineceğiniz durağı ya da başka bir şey soracaksanız yabancı dil kullanmanız gerekiyor. Bir dili zaten bu şekilde sürekli aktif olarak kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz.”

Yabancı dil eğitiminin kişinin amaçlarına ve hedeflerine göre değiştiğini belirten Cook, İngilizce dilini sonradan öğrenen bir kişinin, anadili İngilizce olan bir kişiden daha iyi konuşabileceğini söyledi.

Cook, sözlerine şöyle devam etti: ”Anadili İngilizce olanlar bile uzmanlık alanları mühendislik olan yabancılar kadar teknik terim bilmiyor. O yüzden, yabancı dili ne kadar öğreneceği kişinin kendi hedefleri ile alakalı. Tabii ki bir kişinin her alanda uzman olmasını bekleyemeyiz, o yüzden bir alan belirlemeliyiz. Sadece internet kullanmak için İngilizce öğrenmek isteyebilirsiniz ya da yeni insanlarla tanışmak için. İsteğiniz neyse ona göre bir program uygularsınız. Kısaca, İngilizce’yi sonradan öğrenenler belli bir alanda uzmanlaşırsa o alanda anadili İngilizce olan birisinden daha iyi İngilizce konuşabilirler.”

”Dizilerden öğrenilen dili kullanırken dikkat”
Dizilerin ve diğer televizyon programlarının bu dönemde insanlar üzerinde büyük etkisi olduğuna da işaret eden Cook, bu durumdan pek memnun olmadığını söyledi.

Dizilerden ve diğer televizyon programlarından bir dili yanlış öğrenme ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Cook, kelimeleri yanlış duyabilme ihtimalinin ve dizilerde kullanılan ”argo” kelimelerin tam olarak başka bir dile çevirilememesinin sorun oluşturduğunu düşündüğünü açıkladı.

”Diziler ve diğer televizyon programları, size bir dil hakkında belli bir izlemde bulunmanıza yardımcı olabilir” diyen Cook, fakat bu tür durumlarda dili yanlış öğrenme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Cook, ”Dizilerde daha çok argo kelimeler kullanılıyor, fakat siz, o dili öğrenirken televizyonda duyduğunuz kelimenin argo olduğunu bilmiyorsunuz. Bunu yanlış bir yerde kullanarak gülünç duruma düşebilirsiniz” dedi.

”Dünyanın en zor dilleri Çince ve Japonca”
Prof. Dr. Cook, ”Dünyanın en zor dilleri” sorusu üzerine, alfabesi farklı olan dillerin öğrenilmesinin zor olduğunu söyledi.

”İngilizce konuşan Amerikalılar için öğrenmesi en zor olan diller genelde alfabesi farklı olan dillerdir” diyen Cook, şunları kaydetti:

”Alfabetik bir yazıya sahip olan bir dil kolayca öğrenilebilir. Fakat Çince, Japonca, Arapça, Rusça gibi dilleri öğrenmek çok daha zor, özellikle Çince ve Japonca’yı. Bir keresinde bir deney yapmıştık, ’120 saat içerisinde en çok hangi dil öğrenilebilir’ diye. 120 saatte bir kişi, en çok İtalyanca öğrenmişti. En kötüsü de Çince ve Japonca’ydı. Deneye katılanlar Çince ve Japonca çok az şeyler öğrenmişti.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.