İMF’ye borcumuz 1 milyar doların altına düştü

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 30 Ekim’de başladığı bütçe çalışmalarını tamamladığını açıklayan Başbakan Erdoğan, 2013 yılı bütçesinin, hükümet olarak hazırladığı ve uygulayacağı 11’inci bütçe olacağını söyledi. 11’inci bütçeyi özellikle de sosyal harcamaları yine güçlü şekilde destekleyen bir bütçe olarak tasarladıklarını belirten Erdoğan, “En önemlisi de, 2013 bütçemizi, hazırladığımız ve başarıyla uyguladığımız diğer bütçeler gibi, büyük bir ülkeye, büyük bir millete, iddialı hedefleri olan bir devlet vizyonuna uygun şekilde planladık.” değerlendirmesinde bulundu.
2008 yılı sonunda başlayan, tüm dünyayı etkisi altına alan, bugün dahi birçok ülkede etkisi ağır şekilde devam eden küresel finans krizinin, bütçe dengelerinde ve bütçe hedeflerinde etkisinin son derece kısıtlı olduğunu aktaran Başbakan Erdoğan, “Geride bıraktığımız 10 yıl boyunca, ekonomide aldığımız çok güçlü tedbirler sayesinde, öncelikle krizleri ülkemizden uzak tuttuk, küresel krizlerin etkisinin asgari seviyede olmasını temin ettik.” dedi.
2002 yıl sonunda, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’na borcu 23,5 milyar dolar olduğunu hatırlayan Erdoğan, bu borcun, uzun yılların ardından ilk kez 1 milyar doların altına düştüğünü ve şu anda 900 milyon dolar olduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, 2013 yılının ilk aylarında (yani Şubat ve Mayıs’ta) yapılacak ödemelerle, IMF’ye borcunun artık tamamen sıfırlanacağını ifade etti.
Erdoğan, “Artık 2023 hedeflerimize sadece 10 yıl kaldı. Bu istikrarla, bu güvenle, bu kararlılık ve azimle devam ettiğimiz sürece, 10 yıl sonrasının hedeflerini tutturmak bizim için hiç ama hiç zor olmayacak. Millet olarak birbirimize güvenecek, dayanışmamızı güçlü şekilde devam ettireceğiz. Millet ile devlet arasına asla güven bunalımı sokmayacak, ortak hedefler doğrultusunda, birlikte geleceğe yürüyeceğiz. Bizi bu hedeflerimizden saptırmak isteyenlere, bizim kararlılığımızı bozmak, istikrar ve güven ortamını zedelemek isteyenlere, milletçe birlikte karşı duracak, aramıza fitne, aramıza nifak sokulmasına asla izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.