İmece ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda imece ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İmece, tarım kültüründe bir yardımlaşma ve dayanışma halinin adıdır. İnsanları dayanışma halinde olması ve sürekli olarak birbirine yardım etmesi köy hayatı kültüründe olan ve tarımla birlikte hemen her yerde uygulanan bir değer haline gelmiştir. İmece sayesinde birlik ve beraberlik ruhu da oluşur ve bu ruh bir sıcaklık oluşturarak dostluk ve arkadaşlık ilişkilerini etkiler.

İmece usulü olarak bilinen yardımlaşma ve dayanışma hali yeni nesiller için de bir ders niteliği taşımaktadır. Özellikle köy halkının ortak sorunlarının çözülmesinde yardımlaşmanın olması köyde birlik ve beraberlikle barış ve huzur içinde bir hayatın doğmasına neden olur. Böyle bir ortamda sen ben kavgası olmaz ve yer kavgası da yaşanmaz.

İmece sayesinde köylüler bireysel sorunları da aşar. Bir kişinin bir sorunu varsa ve yardıma ihtiyaç duyuyorsa o kişiye muhakkak yardım etmek gerekir. Bu bir sorumluluk olarak algılanır. Bu nedenle bir kültür olarak yerleşmiş bir medeniyet eseri olarak ortaya çıkmıştır.

İnsana değer veren bir düzenin ürünü olan imece, her nesil devam ettirilmelidir. Böylece doğal eğitim ve öğretim de sağlanmış olarak hayat daha yaşanabilir hale gelmektedir. İmece bu nedenle çok değerlidir. Mutlaka yerine getirilmesi gereken bir görev olması köylülerin de bu duruma bakışını göstermektedir.

İmece ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, İmece ile İlgili Kompozisyon ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Erzincan birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, İmece ile İlgili Kompozisyon ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Bursa birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.