İmam Hatip Liselerine Talepte Yoğunluk

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, önceki gün sosyal medyada dillendirilen dersanelere destek kampanyasını cevapladı. Bakan Dinçer, internette yürütülen kampanyalara rağmen, dershanelerin önümüzdeki yıl kapatılması için hukuki ve diğer boyutlarının irdelenmesinin yılbaşında tamamlanacağını ifade etti.

Dinçer, Ümraniye Madenler Kültür Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi, Ümraniye Özel Madenler İrfan İlkokulu ve Ortakokulu’nun açılış töreni sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Dinçer, imam hatip okullarındaki öğrenci sayılarına ilişkin toplumda farklı bilgilerin tartışıldığını ifade ederek, imam hatip okullarının lise seviyesine, beklenenin üzerinde talep olduğunu aktardı.

Talep fazlalığı sebebiyle başvuranların hepsinin imam hatip okullarına alınamadığını belirten Dinçer, önümüzdeki yıllarda kapasite artırımına gidilebileceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı, imam hatip okullarının orta öğretim seviyesinde taleplerin tahminlere uygun gerçekleştiğini ifade ederek, beklenenin altında talep gelen 73 okulun ise ortaokula dönüştürüldüğünü, şu an sıkıntı olmadığını söyledi.

“Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi, Uluslararası Hayat Boyu Öğrenme Konferansı” öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dinçer şunları söyledi:

2013-2014 Eğitim yılından itibaren sekizinci sınıf öğrencilerinin girdiği SBS de kalkıyor.

İmam hatip talebi

İşte Dinçer’in söylevi:

“2013’TE DERSHANELER OLMAYACAK”

“Başbakanın öngördüğü dershanelerin kaldırılacağı tarih 2013. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da hedeflediği tarih bu. 2013’te dershaneler olmayacak. 2012 sonunda SBS’nin yerine geleceksistem ve dershanelerle ilgili sistem ve çalışmalar açıklanacak.

“DERSHANELERİ MAĞDUR ETMEDEN FORMÜL BULACAĞIZ”

Karşımızda tek tip dershane yok. Sürücü kursları, İngilizce hazırlık, KPSS ve TUS gibi sınavları yapanlar var. Birden çok tür dershane var. Bunların her birisinin durumu göz önüne alarak hukuki düzenleme yapmak gerekiyor, tartışıyoruz. Ayrıca toplumu rahatsız etmeden, dershane mağdur etmeden bir formül bulacağız.

KPSS ‘de öğretmenler 2013’ten itibaren genel sorular yerine branşlara yönelik soruları yanıtlayacak. 15 branşta sorular sorulacak.

“ŞUBATTA ATAMA YAPILMAYACAK”

Atama takviminde bir değişiklik yok. Şubat ayında öğretmen ataması yapılmayacak.

“KÜRTÇE SEÇMELİ DERSE TALEPTE AZALMA VAR”

25 bin civarında Kürtçe seçen çocuk var demiştik, her okul kaydını verdiyse tamamlanmak üzere. Geriye doğru azalma var. 18 bin civarında. Diğer lehçelerle birlikte sadece Kürtçe değil. Ama onların içinde Kırmançi, Zazaca ve bazı lehçelerin seçen az, sayı sınırlı.”

14 Kasım 2012

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.